Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. júla 2007

ČES chce do tepelnej elektrárne investovať takmer 38 miliárdTrebišovčania nemusia mať obavy zo sekundárnych dlhodobých vplyvov vyvolaných prevádzkou tepelnej elektrárne, ktorú chce na okraji mesta postaviť Československá energetická spoločnosť ...Zdieľať

TREBIŠOV 6. júla (WEBNOVINY) - Trebišovčania nemusia mať obavy zo sekundárnych dlhodobých vplyvov vyvolaných prevádzkou tepelnej elektrárne, ktorú chce na okraji mesta postaviť Československá energetická spoločnosť (ČES). Uvádza sa to v tlačovej správe, ktorú ČES poskytla agentúre SITA.

"Vhodnými technickými, technologickými a legislatívnymi opatreniami je možné predpokladané vplyvy zmierniť. V USA a Európe sú podobné energetické zdroje v prevádzke. Je potrebné zdôrazniť, že ide o modernú technológiu spaľovania čierneho uhlia - fluidným spaľovaním, odstraňovaním oxidov síry vápencom a s použitím tkaninových filtrov," uvádza vo svojej správe profesorka Technickej univerzity Košice Edita Virčíková.

Proti vybudovaniu elektrárne v areáli bývalého cukrovaru sa rozbehla petícia, ktorú už podpísalo vyše 8000 obyvateľov. Svoju nespokojnosť vyjadrili aj na nedávnom verejnom prerokovaní o záveroch správy posudzovania vplyvov na životné prostredie. Mesto má okolo 20. júla vydať záväzné stanovisko k zámeru výstavby elektrárne. Konečný verdikt je v rukách ministerstva životného prostredia, ktoré by malo vydať záverečné stanovisko najneskôr do konca augusta. V prípade kladného stanoviska sa môže začať územné a stavebné konanie.

Československá energetická spoločnosť plánuje vystavať elektráreň s výkonom 885 MW, ktorá obsiahne tri 240 MW bloky s fluidným spaľovaním a jeden paroplynový cyklus s výkonom 165 MW. Stavba je plánovaná na ploche cca 56 hektárov v priemyselnej zóne Trebišova. Celkové náklady na túto investíciu sa predpokladajú vo výške 38 miliárd korún. Začiatok výstavby sa predpokladá v druhej polovici roku 2008. Začatie skúšobnej prevádzky dvoch uhoľných blokov sa plánuje v roku 2011, s plnou prevádzkou sa uvažuje v roku 2012. Elektráreň poskytne pracovné miesta pre približne 350 priamych zamestnancov a nepriamo zvýši zamestnanosť prostredníctvom dodávateľských spoločností. V čase výstavby tu bude pracovať približne 1 500 ľudí.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Verejný dlh v prvom štvrťroku klesol o 15,4 mld. Sk
<< predchádzajúci článok
KSK podporuje kandidatúru mesta na titul EHMK