Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. júla 2013

Českom sa prehnali búrky a krupobitie, počasie komplikuje dopravuLokálna búrka vystrašila v pondelok 10. júna 2013 podvečer obyvateľov Jelšavy. Silný dážď a krúpy zakryli v priebehu niekoľkých minút chodníky.Zdieľať


Lokálna búrka vystrašila v pondelok 10. júna 2013 podvečer obyvateľov Jelšavy. Silný dážď a krúpy zakryli v priebehu niekoľkých minút chodníky. Foto: TASR/Ján Siman
 
Praha 29. júla (TASR) - Silné búrky, ktoré českí meteorológovia predpovedali, prišli do ČR dnes popoludní. Spolu s búrkami dorazilo aj krupobitie. Meteorológovia varujú pred silným vetrom, ktorý môže spôsobiť výrazné škody. Búrky navyše skomplikovali dopravu na železnici.

Informácie priniesol spravodajský portál iDNES.cz.

Prvé výdatné zrážky prišli do ČR po niekoľkých tropických dňoch okolo 16.00 h z juhozápadu. Postupujú pomerne rýchlo a postihli už južné aj juhozápadné Čechy. Zrážky sa budú posúvať smerom k severovýchodu republiky, uviedol hovorca Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Pováľané stromy zastavili vlakovú dopravu


Výdatný dážď skomplikoval dopravu na železnici. Pred 20.45 h bola obmedzená premávka na viac ako 20 železničných úsekoch, vrátane koridoru z Prahy do Kolína a z Brna do Břeclavi. Dôvodom boli najmä popadané stromy. Medzinárodné rýchliky do Budapešti, Viedne a Bratislavy nabrali až polhodinové meškanie.
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
 

Hlavná zrážková oblasť sa okolo 18.45 h presunula aj do stredných Čiech a hlavného mesta Prahy, kde začalo pršať približne o 19.00 h. V pražskej štvrti Chodov natiekla voda do stanice metra, ktorá bola uzatvorená. Voda však natiekla aj v centre do stanice Můstek, ľudia sa tam brodili po členky.

Zasahovali aj hasiči


Hasiči v stredných Čechách museli zasahovať dnes večer pri desiatkach prípadov. Za celý deň je počet výjazdov približne štvornásobný oproti normálu. Voda natiekla do niekoľkých domov, došlo tiež k odtrhnutiu plechovej strechy na benzínovej pumpe. Vo Vranom nad Vltavou pri Prahe sa na cestu pri priehrade zosunula pôda a kamene.

Na Benešovsku sa objavilo prvé krupobitie. Spolu s búrkou prišiel takisto silný vietor. Vo Vlašime dosiahol v nárazoch rýchlosť až 140 kilometrov za hodinu, teda silu orkánu.

Pred veľmi silnými búrkami varuje ČHMÚ na juhu Moravy. Zrážky so silným vetrom by tam mali doraziť okolo 22.00 h, napísal web iDNES.cz.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Na Slovensku padol ďalší teplotný rekord (29. 7. 2013)
 Návštevnosť kúpalísk láme počas horúčav rekordy (29. 7. 2013)
 Plnenie pitného režimu na pracoviskách nekontrolujú (29. 7. 2013)
 Ľudia nezvládli rekordné teplo, kolapsy postihli najmä ženy (29. 7. 2013)
 Horúčavy v Prievidzskom okrese pokračujú (29. 7. 2013)
 Pekelné horúčavy preruší krupobitie, pozrite si výstrahy (29. 7. 2013)
 V Česku padli aj viaceré teplotné denné rekordy z roku 1921 (28. 7. 2013)
 Slovákov potrápia extrémne teploty, prichádzajú štyridsiatky (28. 7. 2013)
 Pre teplo skolabovalo v piatok na Slovensku 93 ľudí (27. 7. 2013)
 Extrémne horúčavy deformujú cesty na Slovensku (27. 7. 2013)nasledujúci článok >>
Carla Bruni zaplatila svoju webstránku z francúzskej kasy
<< predchádzajúci článok
Španielsko žialilo za 79 obeťami železničného nešťastia