Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. júla 2013

Ľudia nezvládli rekordné teplo, kolapsy postihli najmä ženyRekordné nedeľňajšie horúčavy nezvládlo na Slovensku 152 ľudí, ktorí pre extrémne teploty skolabovali, 80 z nich záchranári museli previezť do nemocnice, agentúru SITA o tom informoval hovorca ...Zdieľať
leto teplo horucavy voda pitny rezim BRATISLAVA 29. júla (WEBNOVINY) – Rekordné nedeľňajšie horúčavy nezvládlo na Slovensku 152 ľudí, ktorí pre extrémne teploty skolabovali, 80 z nich záchranári museli previezť do nemocnice, agentúru SITA o tom informoval hovorca Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby SR Boris Chmel.


Najčastejšie kolapsy v nedeľu 28. júla postihli ženy – v nedeľu ich skolabovalo 99, záchranári pomohli aj 44 mužom a deviatim deťom s kolapsami z tepla.

Najviac ľudí – 27, skolabovalo v Prešovskom kraji a najmenej – 13 v Žilinskom kraji.

Ako ďalej pre SITA povedal Chmel, od 15. júla zasahovala Záchranná zdravotná služba SR v 50 prípadoch topiacich sa ľudí, 21 topiacim však už pomôcť nedokázali.

Kolapsom z tepla možno predchádzať pitím množstva tekutín, najmä čistej vody, minerálnych vôd, či ovocných alebo zeleninových štiav. Pomôže aj ľahká strava. Dôležitý je podľa Borisa Chmela aj minimálny pobyt na horúcom slnku, hlavne medzi 11:00 a 15:00. Ak to je už nevyhnutné a slnku sa vyhnúť nemôžeme, mali by sme si chrániť hlavu šatkou, klobúkom, či šiltovkou a nosiť voľné oblečenie.

Podľa predpovedí Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) je možné, že horúcu nedeľu, ktorá sa už zapísala do štatistiky teplotných rekordov pripadajúcich na 28. júl, prekoná dnešný deň. Teplota na juhu západného a stredného Slovenska sa dnes môže vyšplhať až na 40 stupňov Celzia.

Hydrometeorológovia preto vydali pre okresy Dunajská Streda, Komárno, Nové Zámky, Levice, Krupina, Veľký Krtíš a Lučenec teplotnú výstrahu 3. stupňa. Veľmi teplo však bude na celom území Slovenska, teploty sa môžu vyšplhať na úroveň 2. stupňa výstrahy - 35 až 39 stupňov Celzia. Teplo bude aj v severných okresoch, cez deň môžu vystúpiť na 32 až 35 stupňov Celzia a platí tu 1. stupeň výstrahy.

Odporúčame aj:

Pri prehriatí zvieraťa treba ihneď navštíviť veterinára

Zvieratá v ZOO počas horúčav sprchujú

Horúčavy vplývajú na organizmus, pozor na stravu a infekcie

Zásady, ktoré by mali ľudia dodržiavať počas horúčav

Slnko je pre deti mimoriadne nebezpečné, varujú lekári

Pozor v horúčavách na klimatizáciu, spôsobuje problémy

Zamestnávatelia musia v horúčavách zabezpečiť aj pitný režim

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Horúčavy v Prievidzskom okrese pokračujú (29. 7. 2013)
 Návštevnosť kúpalísk láme počas horúčav rekordy (29. 7. 2013)
 Na Slovensku padol ďalší teplotný rekord (29. 7. 2013)
 Extrémne horúčavy deformujú cesty na Slovensku (27. 7. 2013)
 Pre teplo skolabovalo v piatok na Slovensku 93 ľudí (27. 7. 2013)nasledujúci článok >>
Muž zrážku s vlakom prežil, no prišiel o obe nohy
<< predchádzajúci článok
Banke Zuno hrozí zánik, rakúskej matke narobila dlhy