Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. septembra 2018

Ch. Lagardeová varuje pred rastúcimi verejnými dlhmiArchívna snímka, Christine Lagardeová.Zdieľať
Archívna snímka, Christine Lagardeová. Foto: TASR/AP
Washington 13. septembra (TASR) - Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová varovala pred vysokými dlhmi mnohých štátov. "V priemyselných krajinách sú verejné dlhy na úrovniach, ktoré sme nevideli od druhej svetovej vojny," povedala Lagardeová vo štvrtok vo Washingtone.


V rozvíjajúcich sa ekonomikách sa dlhy nachádzajú na úrovniach, na ktorých boli naposledy v 80. rokoch minulého storočia počas dlhovej krízy. "A ak súčasné trendy budú pokračovať, mnohé nízkopríjmové krajiny budú čeliť neudržateľným dlhovým záťažiam."

MMF podľa Lagardeovej odhaduje, že medián dlhu nízkopríjmových krajín stúpol na 47 % hrubého domáceho produktu (HDP) z 33 % HDP v roku 2013. To je dôsledkom viacerých faktorov, ako sú nízke ceny komodít, prírodné katastrofy a občianske konflikty.

Dlh v rozvíjajúcich sa ekonomikách sa síce nezdá vysoký v porovnaní s inými štátmi, avšak nízkopríjmové krajiny majú obmedzené možnosti zvyšovať verejné príjmy a zvládať obsluhu dlhu. Podľa Lagardeovej až 40 % nízkopríjmových krajín už čelí dlhovým problémom.

Preto je podľa nej nutné zvýšiť udržateľnosť dlhov, čo znamená, obozretnosť pri nových dlhoch, snahu o prilákanie priamych zahraničných investícií a podpora domácich daňových príjmov. Okrem toho je potrebné zabezpečiť, aby všetky krajiny dodržiavali transparentnosť a prísne pravidlá pri získavaní aj poskytovaní úverov. A dôležitá je tiež podpora spolupráce medzi veriteľmi a dlžníkmi.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Medzinárodná veľrybárska komisia podporila obnovu populácií veľrýb
<< predchádzajúci článok
Zadržali Švajčiara smerujúceho do Sýrie, obvinili ho z terorizmu

Ch. Lagardeová varuje pred rastúcimi verejnými dlhmi - diskusné fórum čitateľov