Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. decembra 2010

Čína bráni médiám informovať o Nobelovej ceneEurópska vysielacia únia (EBU) v piatok oznámila, že Peking bráni čínskym médiám informovať o slávnosti pri príležitosti odovzdávania Nobelovej ceny ...Zdieľať
liu siao po Čínsky disident Liu Siao-poFoto: SITA/AP ŽENEVA 4. decembra (WEBNOVINY/AFP) - Európska vysielacia únia (EBU) v piatok oznámila, že Peking bráni čínskym médiám informovať o slávnosti pri príležitosti odovzdávania Nobelovej ceny mieru, ktorú v tomto roku získal čínsky disident. Odsúdila tiež ovládanie novinárov v Číne.


"Čínske úrady poradili ich oficiálnym predstaviteľom a médiám, aby sa nezúčastnili a neinformovali o budúcotýždňovej slávnosti odovzdávania Nobelovej ceny za mier v Osle," uviedla únia. EBU "ostro odsudzuje politické pokusy o ovládanie slobodnej a nezávislej žurnalistiky," píše sa vo vyhlásení. "Naliehame na čínske úrady, aby odstránili všetky prekážky, ktoré bránia domácim a medzinárodným médiám vykonávať svoju prácu, a aby okamžite prepustili všetkých novinárov, ktorí boli zbavení svojej slobody," dodáva EBU.

Čína vo štvrtok oznámila, že je ťažké udržať "priateľské vzťahy" s Nórskom po tom, ako Nobelov výbor so sídlom v Osle udelil Nobelovu cenu mieru za rok 2010 čínskemu disidentovi Liouovi Siao-poovi.

EBU združuje 75 štátnych a súkromných vysielacích spoločností z 56 európskych krajín. Jeho valné zhromaždenie vyjadrilo "nesmierne obavy" týkajúce sa "bezprostredného nebezpečenstva", ktoré predstavuje zatajovanie informácií pred verejnosťou, a straty "osvieteného chápania súčasných záležitostí ich krajiny a... globalizovaného sveta".

Slávnostná ceremónia udelenia Nobelových cien tohtoročným laureátom sa uskutoční v Osle 10. decembra. Už tradične sa pozvaní diplomati majú vyjadriť do 15. novembra. Niekoľko krajín s účasťou váhalo potom, ako Čína varovala pred ocenením čínskeho disidenta Nobelovou cenou za mier ako aj pred následkami pre krajiny, ktoré sa na udelení zúčastnia.

Keďže Liou Siao-po je vo väzení, jeho manželka Liu Sia v domácom väzení a jeho dvom bratom Čína zrejme znemožní vycestovať z krajiny, bude to prvýkrát, čo si v 109-ročnej histórii udeľovania Nobelových cien neprevezme cenu laureát, ani jeho zástupca.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Popularita premiéra Cowena klesla na rekordné minimum
<< predchádzajúci článok
Lotyšský prezident príde na historickú návštevu Ruska

Čína bráni médiám informovať o Nobelovej cene - diskusné fórum čitateľov