Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. októbra 2017

Delta Air Lines nemieni platiť clo na lietadlá CSeries od Bombardieru



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
New York 12. októbra (TASR) - Americká letecká spoločnosť Delta Air Lines nemieni platiť astronomické clo, ktoré na lietadlá Cseries kanadského výrobcu Bombardier uvalilo americké ministerstvo obchodu. Informácia spoločnosti tak zvýšila pochybnosti, či sa nákup 75 lietadiel od Bombardieru pri katalógových cenách okolo 5 miliárd USD (4,23 miliardy eur) uskutoční, aj keď Delta Air Lines zatiaľ tvrdí, že lietadlá chce kúpiť.


"Nemienime platiť clá, či niečo podobné," povedal výkonný riaditeľ Delta Air Lines Ed Bastian. Spoločnosť je jediným veľkým leteckým dopravcom v USA, ktorý sa rozhodol kúpiť lietadlá CSeries. Práve na tieto lietadlá sa americké ministerstvo obchodu rozhodlo uvaliť takmer 300-% clo. Najskôr koncom septembra oznámilo, že na stroje uvalí predbežné clo vo výške 219,63 %, pred niekoľkými dňami ale informovalo o zvýšení cla na takmer 300 %.

Bastian toto rozhodnutie označil za "nezmyselné". Už skôr vedenie firmy oznámilo, že lietadlá nakúpené od Bombardieru Boeing ani nevyrába. Teraz Bastian dodal, že firma zatiaľ aj naďalej plánuje lietadlá kúpiť. Podľa neho nie je vylúčené, že celý proces sa predĺži, verí však, že Delta Air Lines ich nakoniec dostane sa dohodnutú cenu.

Rozhodnutie amerického ministerstva obchodu uvaliť na lietadlá Bombardieru vysoké clo nasledovalo po sťažnosti amerického Boeingu, že kanadská firma využíva dotácie kanadskej a britskej vlády, vďaka čomu sa mohla dohodnúť v USA na dodávke strojov za "absurdne nízke ceny". Clo však zatiaľ do platnosti nevstúpilo, s konečnou platnosťou o tom ešte musí rozhodnúť americká Komisia pre medzinárodný obchod (ITC), pričom jej rozhodnutie sa očakáva začiatkom budúceho roka.

(1 EUR = 1,1830 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
O čom radšej nehovoríme?
<< predchádzajúci článok
Bratislavský kraj je stále obľúbenejšou destináciou pre návštevníkov

Delta Air Lines nemieni platiť clo na lietadlá CSeries od Bombardieru - diskusné fórum čitateľov