Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

06. júla 2010

Depresia môže zdvojnásobiť riziko demencie


Tagy: depresia

Depresia môže u ľudí takmer zdvojnásobiť riziko rozvinutia demencie neskôr v živote, uvádzajú najnovšie výskumy. Odborníci sú si vedomí ...Zdieľať
depresia Ilustračné foto

SITA/donnabayliss.com
BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) Depresia môže u ľudí takmer zdvojnásobiť riziko rozvinutia demencie neskôr v živote, uvádzajú najnovšie výskumy. Odborníci sú si vedomí spoluexistencie uvedených dvoch ochorení, nevedia však s určitosťou povedať, či jedno z nich vedie k druhému. V súčasnosti dve štúdie publikované v americkom časopise Neurology naznačujú, že demencia je popri depresii pravdepodobnejšia, hoci neuvádzajú prečo.

Výskumníci tiež poukazujú na to, že zistenia len odhaľujú súvislosť medzi ochoreniami, nie ich priamu príčinu. Podľa ich slov je potrebných viac štúdií, aby sa podarilo zistiť, prečo sú tieto dve ochorenia prepojené.
Jane Saczynski z americkej University of Massachusetts, ktorá viedla prvú z dvoch štúdii uviedla: "I keď nie je jasné, či depresia spôsobuje demenciu, existuje množstvo spôsobov ako depresia môže vplývať na riziko demencie. Zápal mozgového tkaniva, ku ktorému dochádza, keď je človek deprimovaný, môže prispieť k rozvoju demencie. Niektoré proteíny nájdené v mozgu, ktoré sa s depresiou zvyšujú, tiež môžu zvyšovať riziko rozvinutia demencie". Jej 17 rokov trvajúca štúdia, v ktorej sa zúčastnilo 949 starších ľudí ukázala, že demencia častejšie nasledovala po záchvatoch depresie. Na konci štúdie sa demencia rozvinula u 164 ľudí. Ochorenie sa objavilo u 22 percent ľudí trpiacich depresiou v porovnaní so 17 percentami "nedepresívnych" ľudí.

V druhej štúdii sa zúčastnilo 1 239 Američanov a zamerala sa na počet prípadov, keď sa u človeka objavila depresia, a ich súvislosť s rizikom demencie. Ukázalo sa, že čím častejšie sa u niekoho objavili depresie, tým vyššie bolo uňho riziko demencie. Dva alebo viac prípadov depresie pritom riziko demencie takmer zdvojnásobili. "Podobnosti v symptómoch medzi demenciou a depresiou môžu znamenať, že sa pri diagnostikovaní niekedy zamieňajú, nevieme však, či sú biologicky prepojené," uviedla Rebecca Wood z organizácie Alzheimer's Research Trust. "Najnovšie štúdie naznačujú, že môže existovať vážne prepojenie medzi demenciou a depresiou, musíme preto rozšíriť výskum, aby sme zistili viac," dodala.

Informáciu zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.

SITA

Tagy: depresia
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Enel očakáva päťnásobný rast zisku v Rusku
<< predchádzajúci článok
Maďari si sľubujú od novej vlády SR lepšie vzťahy