Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

14. júla 2009

Dievča s dvoma srdcami sa zotaviloŠestnásťročné dievča z britského Walesu, ktoré sa zapísalo do histórie, keď jej ako bábätku transplantovali darcovské srdce k jej vlastnému, sa úplne vyliečilo. Podľa lekárov, tri a pol roka po ...Zdieľať
BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) - Šestnásťročné dievča z britského Walesu, ktoré sa zapísalo do histórie, keď jej ako bábätku transplantovali darcovské srdce k jej vlastnému, sa úplne vyliečilo. Podľa lekárov, tri a pol roka po tom, čo Hannah Clark darované srdce odstránili, jej vlastné dokonale pracuje. Priekopnícky chirurg Sir Magdi Yacoub, ktorý transplantáciu vykonal, keď mala dva roky, povedal, že bol prekvapený a potešený zároveň. Celý príbeh dievčaťa zachytáva časopis Lancet.


Prvú operáciu Hannah podstúpila v roku 1995. Zákrok jej zachránil život, keďže trpela kardiomyopatiou, ktorá spôsobila, že sa jej srdce dvojnásobne zväčšilo a hrozilo, že v priebehu roka zlyhá. Darcovské srdce bolo schopné plniť väčšinu funkcií týkajúcich sa pumpovania krvi po tele, čo umožňovalo jej vlastnému srdcu oddychovať. O desať rokov neskôr, keď mala Hannah 12 rokov, ale prekonávala vážne zdravotné problémy, ako vedľajší efekt imunosupresív, ktoré užívala, aby zabránili odmietnutiu darcovského orgánu. U Hannah sa objavili nádory, ktoré sa postupne rozširovali a ona potrebovala chemoterapiu. Aby však chemoterapia zabrala, lekári jej museli znížiť dávky imunosupresív, čo napokon viedlo k tomu, že jej telo začalo darcovské srdce odmietať.

Lekári v londýnskej Great Ormond Street Hospital rozhodli, že jedinou možnosťou je odstránenie darcovského orgánu. Navyše zistili, že vlastné srdce Hannah sa zotavilo dostatočne na to, aby si vystačilo samé, bez dennej dávky liekov. Podľa slov jej lekárov Sira Magdiho Yacouba a Victora Tsanga sa Hannah o tri roky neskôr úplne zotavila. "Neočakávali sme, že sa jej srdce zotaví, ale keď sa tak začínalo diať, mali sme z toho veľkú radosť," povedal Sir Magdi. "Keby nebolo darcu a chirurgov, ktorí ma operovali, už by som tu dnes nebola. Som im veľmi vďačná. Už nemusím užívať žiadne lieky, okrem inhalátora na moju astmu. A veľmi sa teším na to, kedy začnem pracovať so zvieratami. Predtým som nemohla, pretože srsť by mohla zasiahnuť môj hrudník," vyjadrila sa Hannah.

Profesor Peter Weissberg z British Heart Foundation povedal, že kardiológovia dlho zvažovali, či je vôbec možné, aby sa srdce, ktoré kvôli kardiomyopatii zlyháva, mohlo zotaviť, ak si oddýchne. "Zdá sa, že je to presne to, čo sa stalo v prípade Hannah - darcovské srdce umožnilo jej vlastnému srdcu, aby si oddýchlo. Je to úžasné zistenie, keďže sa dokázalo, že v niektorých prípadoch sa s našou pomocou môže zotaviť aj oslabené srdce," uviedol Weissberg.

Informáciu zverejnil internetový portál news.bbc.co.uk.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zatepľovať s podporou štátu môžu aj vlastníci bytov s hypotékou
<< predchádzajúci článok
Posilnili trhy v Európe, USA aj v Japonsku