Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. apríla 2009

Do europarlamentu navrhla Strana Zelených Pietruchovú i ChmeláraOľga Pietruchová, aktivistka za práva žien a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár sa chcú dostať do europarlamentu. Sú kandidátmi Strany zelených (SZ), ktorá ich dnes predstavila ...Zdieľať
Oľga PietruchováBRATISLAVA 2. apríla (WEBNOVINY) – Oľga Pietruchová, aktivistka za práva žien a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár sa chcú dostať do europarlamentu. Sú kandidátmi Strany zelených (SZ), ktorá ich dnes predstavila na tlačovej besede. Líderkou ich kandidátky v júnových voľbách sa stala 23-ročná študentka verejnej politiky Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave Jana Budáčová. Do eurovolieb navrhla strana 13 kandidátov, sedem žien a šesť mužov. Sú to členovia strany, občianski aktivisti a zástupcovia z mimovládneho sektora.


"Nechceme byť v pozícii, v ktorej len kritizujeme, ale chceme aj konať. Chceme, aby sa naplnili naše vízie,“ povedala Budáčová. Strana dala priestor aj kandidátke s odlišnou sexuálnou orientáciou. Do eurovolieb chce ísť SZ so spoločným programom, na ktorom sa dohodli všetky Strany zelených v Európe. Ich cieľom je vytvárať „zelené“ pracovné miesta, zmobilizovať stratégie súdržnosti v oblasti súkromných a verejných investícii, udržať cenovú dostupnosť energie a pomôcť v boji proti klimatickým zmenám, informoval predseda strany Peter Pilinský. Otvárať chce aj kontroverzné témy, ako napríklad rovnosť príležitostí a otázka práv neheterosexuálnych ľudí na Slovensku. "Je to z historického pohľadu prvá strana, ktorá má odvahu ísť do takýchto dôležitých tém," povedala agentúre SITA kandidátka aktivistka Hana Fábry.

Vo voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré budú 6. júna, budeme rozhodovať o 13 slovenských europoslancoch. V súčasnosti ich máme o jedného viac. Pilinský pripustil, že veľkú šancu nemajú. Potešilo by ho, keby získali aspoň jedno miesto. Na kampaň, v ktorej plánuje využiť najmä internet, plánuje strana využiť približne 33-tisíc eur. SZ má okolo 800 členov.

Európski zelení sú v súčasnosti štvrtou najsilnejšou parlamentnou frakciou v europarlamente, kde majú 43 poslancov. V júnových voľbách chcú podľa Pilinského získať minimálne o desať kresiel viac.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Korunové kolky môžete ešte stále odpredať na pošte
<< predchádzajúci článok
Počas veľkonočných sviatkov vypravia 30 posilových vlakov

Do europarlamentu navrhla Strana Zelených Pietruchovú i Chmelára - diskusné fórum čitateľov

Podpora kandidatúry Janky Budáčovej za europoslankyňu17.4. 10:05:46