Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. októbra 2017

Do obliehaných predmestí Damasku konečne priviezli humanitárnu pomocČlenovia sýrskeho arabského Červeného polmesiaca stoja pri konvoji s humanitárnou pomocou. Archívna snímka.Zdieľať
Členovia sýrskeho arabského Červeného polmesiaca stoja pri konvoji s humanitárnou pomocou. Archívna snímka. Foto: TASR AP
Bejrút 30. októbra (TASR) - Obyvateľom sýrskej povstaleckej oblasti Východná Ghúta, ktorá sa nachádza na okraji hlavného mesta Damask, doručili prvýkrát za posledný mesiac naliehavo potrebnú humanitárnu pomoc. Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) o tom v pondelok informoval prostredníctvom oznámenia na sieti Twitter, z ktorého citovala agentúra DPA.


Pracovníci OSN a sýrskeho Červeného polmesiaca podľa neho vstúpili do miest Kafr Batná a Sakbá v obliehanej Východnej Ghúte, kam dopravili zásoby pre 40.000 ľudí. Mimovládna organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii uviedla, že niekoľko desiatok nákladných áut priviezlo potraviny a zdravotnícky materiál.

Najnovší krok nasledoval niekoľko dní po tom, ako vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Husajn vyjadril svoje rozhorčenie nad situáciou najmenej 350.000 civilistov v uvedenej oblasti.

Predošlý humanitárny konvoj OSN dorazil do Východnej Ghúty 23. septembra. Miestni aktivisti varovali, že najnovšie dodávky "nie sú postačujúce", zatiaľ čo SOHR poukázalo na prípady 260 osôb vrátane detí, ktoré trpia zdravotnými ťažkosťami a podvýživou a naliehavo potrebujú prevoz do nemocníc mimo obliehanej oblasti.

Východná Ghúta je posledné štyri roky obkľúčená sýrskymi vládnymi silami a býva tiež terčom bombardovania i napriek prímeriu, ohlásenému v máji v rámci plánu vytvorenia tzv. deeskalačných zón v Sýrii, ktorý sprostredkovali Rusko, Turecko a Irán.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vlani nastal rekordný nárast množstva oxidu uhličitého v ovzduší
<< predchádzajúci článok
Škoda zvyšuje ziskovú maržu a mieri k novému rekordnému predaju

Do obliehaných predmestí Damasku konečne priviezli humanitárnu pomoc - diskusné fórum čitateľov