Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. augusta 2010

Do textiliek nastúpilo iba osem žienLen štyri majsterky a štyri brigádničky nastúpili na stredajšiu rannú zmenu do spoločností KALI AGRO a SLO.VI v Hencovciach, kde je od utorka popoludnia vyhlásený ...Zdieľať
strajk Foto: SITA/Marián Angelovič

KOŠICE 25. augusta (WEBNOVINY) - Len štyri majsterky a štyri brigádničky nastúpili na stredajšiu rannú zmenu do spoločností KALI AGRO a SLO.VI v Hencovciach, kde je od utorka popoludnia vyhlásený ostrý štrajk za vyššie mzdy. "Pri fabrike je štrajková hliadka. Spolu s predsedom Odborového zväzu (OZ) KOVO Emilom Machynom sme tu od skorého rána a videli sme ísť do práce len štyri majsterky a brigádničky. Dávame podnet na Národný inšpektorát práce, ako aj žalobu na súd o vydanie predbežného opatrenia, ktorým by zakázal spomínaným fabrikám prijímať štrajkokazov - nových ľudí, lebo je to v rozpore so zákonom," povedal člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica.

Do ostrého štrajku vstúpili odborári oboch textiliek vyrábajúcich pančuchový tovar, keďže sa so zamestnávateľmi nevedeli dohodnúť na náraste miezd pre všetkých zamestnancov. Ako uviedli odborári, pritom na vytvorenie pracovných miest dostali od štátu podporu niekoľko sto tisíc eur. Priemerná čistá mesačná mzda v ich textilkách predstavuje sumu 260 eur, čo je v hrubom 320 eur. Odborári OZ KOVO pod vedením Balicu rokovali o kolektívnej zmluve so zamestnávateľom od marca tohto roku. Požadovali zvýšenie minimálnej mzdy o dve percentá, plus určenie variabilnej zložky 25 eur za plnenie normy a rovnakú sumu za dochádzku, tiež desať eur za zmennosť a navyše chceli dvakrát v roku odmeny. Vedenie firiem na tieto požiadavky nepristúpilo ani počas rokovania za účasti sprostredkovateľa, ktorého určilo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Taliansky majiteľ ponúkol zvýšenie mzdy o jedno percento a určenie pohyblivej zložky pri stopercentnej dochádzke 25 eur a za plnenie normy 15 eur.

Talianski investori, ktorí boli vo fabrike, sa v utorok po vyhlásení ostrého štrajku odmietli k situácii vyjadriť. Novinárom to odkázali po vrátnikovi, podľa ktorého má personálny úsek ešte dovolenku. Podľa odborárov sa počas rokovaní na adresu zamestnancov vraj vyjadrili, že čo chcú, veď nezamestnaných je veľa, nech budú radi, že majú prácu.

"Toto by si doma v Taliansku nedovolili," povedal Balica. "Musíme rešpektovať záujmy svojich členov. Ak nesúhlasili s podmienkami, ktoré navrhoval taliansky majiteľ, my nemôžeme ustúpiť," prehlásila odborová predáčka Jana Polaščíková, ktorá zastupuje odborárov oboch hencovských textiliek.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Banskobystrickej diecéze pôsobí 253 duchovných
<< predchádzajúci článok
Jeden z vrahov preméra Djindjiča je už v Srbsku

Do textiliek nastúpilo iba osem žien - diskusné fórum čitateľov