Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. augusta 2007

Do zrekonštruovaných bytov na Herlianskej sa sťahujú nájomníciZmluvy s novými nájomníkmi, ktorí sa nasťahujú do zrekonštruovaných 15 jedno- a dvojizbových bytov na Herlianskej ulici v mestskej časti Košická Nová Ves podpisuje od dnes do konca tohto ...Zdieľať

KOŠICE 13. augusta (WEBNOVINY) - Zmluvy s novými nájomníkmi, ktorí sa nasťahujú do zrekonštruovaných 15 jedno- a dvojizbových bytov na Herlianskej ulici v mestskej časti Košická Nová Ves podpisuje od dnes do konca tohto týždňa Bytový podnik mesta Košice (BPMK). Je to v poradí už druhé sťahovanie na Herliansku. Pred rokom tu v prvom bloku zrekonštruovali 16 bytov a nasťahovali sa prví nájomníci. "Staráme sa, aby to tu vyzeralo slušne, čisto. Aj my chceme slušne bývať a sme radi, že máme takú možnosť. Nechceme, aby to dopadlo ako na Luníku IX," prezradila Rómka umývajúca schody. Ako uviedla, nájomné sa tu pohybuje okolo 6 000 korún.

Aj predtým v dvoch blokoch na Herlianskej bývali Rómovia, no byty boli, ako to Rómovia nazývajú - "vybývané," teda veľmi zdevastované. Mesto do rekonštrukcie oboch blokov investovalo okolo 30 miliónov korún.
Aby sa situácia nezopakovala, BPMK a mesto venovali veľkú pozornosť výberu nájomníkov. "Kritériá výberu budúcich obyvateľov bytov sa riadili jednoduchou filozofiou. Uplatnil sa princíp zásluhovosti a motivácie. Ak si občania plnili svoje povinnosti plynúce z nájmu bytu, starali sa o domácnosť, o rodinu, mesto im opravený byt pridelí," informovala hovorkyňa košického magistrátu Jana Geročová. Vďaka tomu sa do zrekonštruovaných bytov nasťahovali nájomníci ochotní dodržiavať podmienky nájomnej zmluvy.

Už pred rokom pri príchode nových nájomníkov tu mesto zriadilo komunitné centrum. "Roboty tu mám od rána do neskorého popoludnia. Teraz cez prázdniny sem deti chodia od rána. Teraz nacvičujeme program na septembrový benefičný koncert, ktorý bude v Historickej radnici na Hlavnej ulici," hovorí komunitná sociálna pracovníčka Lenka Kačanovská. V komunitnom centre na Herlianskej pracuje aj Nataša Diňová, ktorá býva na Herlianskej. Do centra chodia deti od štyroch rokov až po stredoškolákov, pre ktorých pripravuje rôzne voľnočasové aktivity, ale pomáha aj doučovaním. Deti skonštatovali, že im tu chýba ihrisko, na ktorom by mohli športovať. Do centra chodia aj dospelí, ktorým poskytujú sociálne, zdravotné a právne poradenstvo a pomoc pri vybavovaní úradných záležitostí.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Penta vydražila majetok spoločnosti BPS
<< predchádzajúci článok
Zmeny v kabinete posilnia poľskú vládu

Do zrekonštruovaných bytov na Herlianskej sa sťahujú nájomníci - diskusné fórum čitateľov