Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

06. februára 2018

Dve oravské obce čaká rekonštrukcia elektrického vedeniaIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Pavol Ďurčo
 
Zubrohlava/Bobrov 6. februára (TASR) – Rekonštrukcia takmer troch kilometrov elektrického vedenia vysokého napätia v hornooravských obciach Bobrov a Zubrohlava, ktorá sa uskutoční v najbližších dňoch, prinesie užívateľom spoľahlivejšiu dodávku elektriny. Nevyhnutné odstávky spojené s prácami na vedení môžu obyvatelia dotknutých obcí očakávať v stredu (7.2.) a v priebehu budúceho týždňa, konkrétne v dňoch 14. a 15. februára, vždy od 07.00 h do 18.30 h.


„Počas prvého dňa odstávky bude bez elektriny takmer 800 odberných miest. O týždeň ich bude o niečo menej, približne 550,“ informoval hovorca Stredoslovenskej energetiky – Distribúcie (SSE-D) Miroslav Gejdoš s tým, že dočasné obmedzenie v oveľa väčšej miere prevýšia pozitíva, ktoré rekonštrukcia obyvateľom obcí prinesie. Investícia SSE-D do opravy vedenia predstavuje sumu 300.000 eur.

„Linka je stará niekoľko desiatok rokov a je už opotrebovaná. Okrem toho, že vymeníme staré vodiče a stĺpy, posilníme aj jej kapacitu, pretože obce sa stále rozrastajú,“ vysvetlil manažér projektu zo SSE-D Michal Repáň.

Dodal, že v miestach, kde to situácia v Zubrohlave dovoľuje, zakopú časť vedenia do zeme, čím sa docieli jeho väčšia odolnosť. „V zastavanej časti obce, kde zostane vzdušné vedenie, natiahneme vodiče s izoláciou. Vďaka tomu sa aspoň čiastočne zmenší ochranné pásmo,“ priblížil.

V súčasnosti napája obidve obce elektrinou iba jedna linka vysokého napätia. V prípade poruchy ich teda energetici nemôžu zásobovať z inej strany a obyvatelia musia čakať na opravu. Podľa Gejdoša sa to s rekonštrukciou zmení. „SSE-D vybuduje spínaciu stanicu, ktorá problém čiastočne vyrieši. Pri budúcich výpadkoch bude možné vďaka manipulačným zariadeniam napojiť aspoň časť odberateľov na inú fungujúcu vetvu,“ ozrejmil.

Po dokončení plánovaných prác bude elektrické vedenie s napätím 22.000 voltov spoľahlivejšie a bezpečnejšie. „Aj počas extrémnych náporov počasia, ktoré z času na čas potrápia Oravu, bude menej pravdepodobné, že na ňom dôjde k nejakej poruche. Ak sa počas stavebných aktivít nevyskytnú žiadne komplikácie, pracovníci SSE-D urobia všetko pre to, aby elektrina začala na odberné miesta prúdiť opäť čo najskôr,“ doplnil Gejdoš.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mimoriadne plénum k modernizácii armády zasadne v piatok
<< predchádzajúci článok
Novým generálnym manažérom Smeru-SD bude V. Stromček

Dve oravské obce čaká rekonštrukcia elektrického vedenia - diskusné fórum čitateľov