Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. júna 2019

EK odporúča, aby Slovensko zvýšilo úsilie v boji proti korupciiKorupcia na Slovensku neustále predstavuje problém a bolo zaznamenané len mierne odhodlanie stíhať prípady korupcie na vysokej úrovni. Skonštatovala to Európska ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 14. júna (TASR) - Korupcia na Slovensku neustále predstavuje problém a bolo zaznamenané len mierne odhodlanie stíhať prípady korupcie na vysokej úrovni. Skonštatovala to Európska komisia (EK) v rámci každoročného hodnotenia európskeho semestra. Slovensku komisia navrhuje prijať opatrenia na zvýšenie úsilia zameraného na odhaľovanie a stíhanie korupcie, a to najmä v prípadoch korupcie veľkého rozsahu.


Komisia tvrdí, že snahy o boj proti korupcii brzdí aj slabá ochrana oznamovateľov korupcie. Úrad vlády v reakcii skonštatoval, že v januári bol prijatý zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Zákonom sa zriadil Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Predsedu úradu bude voliť Národná rada SR na návrh vlády. Kandidátov na post predsedu vyberala odborná komisia.

Organizačné a procesné nedostatky na úrovni polície a prokuratúry sú podľa EK ďalším dôvodom slabého stíhania korupcie na Slovensku. "Pokiaľ ide o ostatné identifikované nedostatky týkajúce sa najmä polície a prokuratúry, v súčasnosti je v medzirezortnom pripomienkovom konaní návrh Národného protikorupčného programu, ktorý tieto nedostatky reflektuje a navrhuje opatrenia," reagoval Úrad vlády.

V prípade schválenia národného protikorupčného programu vládou sa majú opatrenia plniť v stanovených termínoch. "Niektoré z opatrení, napríklad opatrenie týkajúce sa nezávislosti finančnej a spravodajskej jednotky, alebo zlepšenia výberu daní, by mali byť splnené už v roku 2019," uzavrel Úrad vlády SR.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Premiér dúfa, že sa medzi vládou a prezidentom začne písať iný príbeh
<< predchádzajúci článok
Po zrušení obchodných výhod Washingtonom India zavádza odvetné clá

EK odporúča, aby Slovensko zvýšilo úsilie v boji proti korupcii - diskusné fórum čitateľov