Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. decembra 2005

Elektrina, plyn, teplo a voda opäť drahšie!Úrad pre reguláciu sieťových odvetí dodržal tradíciu a „obšťastnil’’ Slovákov nepríjemou správou. Elektrina, plyn, teplo a voda opäť zdražejú.Zdieľať
Od januára poskočí cena elektriny v priemere o 5,02 percenta. Zvýšenie bude diferencované. Najviac ho pocítia na východe Slovenska (6,7 percenta). Rast cien plynu (v priemere o 5,84 percenta) zaťaží mesačne rozpočty domácností od 30 do 542 korún. Záleží na tom, aké množstvo ho ročne spotrebujú. Pozadu nezostanú ani plárne. Od domácností pripojených na ich rozvody si zapýtajú v porovnaní s januárom tohto roka o 14 až 15 percent viac. Tie, ktoré zdražovali teplo už v októbri, budú v novom roku upravovať ceny miernejšie.

 Najväčšie zvýšenie cien nás čaká v prípade vody. Vodné a stočné porastie o 23,3 percenta. Kubík vody bude stáť v priemere 47,63 koruny.   

Úrad pre reguláciu sieťových odvetí (ÚRSO) včera rozhodol, o koľko od januára zdražie prevádzka domácností. Rozhodnutie úradu iste nikoho neprekvapí, ale ani nepoteší. Hore pôjdu ceny plynu, vody, elektriny aj tepla.
Elektrorozvodné spoločnosti pri požiadavke o zvýšenie cien elektriny pre domácnosti argumentovali jej zdražením na európskych trhoch. Slovenský plynárenský priemysel je zasa závislý od cien ropy na svetových trhoch - tá väčšinu roka rástla -  a od kurzu koruny k americkému doláru, ktorý sa v tomto nevyvíjal pozitívne. Teplárňam sa v priebehu roka zvýšili ceny plynu, lebo ÚRSO má dosah len na ceny plynu pre domácnosti. Vodárne museli odbúrať krížové dotácie.
Výsledkom je, že cena elektriny pre odberateľov Západoslovenskej energetiky stúpne o 3,4 percenta. Na strednom Slovensku zaplatia za elektrinu o 5,7 percenta viac a na východe bude zdraženie najväčšie - až o 6,7 percenta.
Cena plynu stúpne o 5,84 percenta. Cena ropy v poslednom čase klesá. Ak si tento trend udrží, môžeme očakávať, že počas roka bude SPP ceny plynu znižovať.
Cena tepla sa líši od teplárne k teplárni. Keďže doteraz má rozhodmutie ÚRSO o zvýšení ceny k dispozícii iba tretina teplární, dá sa určiť iba približné číslo vyjadrujúce zdraženie tepla na Slovensku oproti januáru 2005. Je to14-15 percent za celý rok, no niektoré teplárne už zdražovali v októbri. Na metodike ÚRSO je obzvlášť zábavný fakt, že dodávatelia tepla môžu do zvýšenej ceny započítať aj investície do úspornejších zariadení na výrobu tepla. Teda ak tepláreň dokáže po rekonštrukcii spáliť menej plynu, môže od zákazníka pýtať viac za jeho dodávku.
Najvyššie zdraženie možno očakávať pri vode. Na väčšine územia vodárne pristúpili k nepopulárnemu kroku zjednotenia cien pre domácnosti a firmy. Domácnosti tak zaplatia za každý liter vody o 23,3 percenta navyše. Zdraželo najmä „stočné“. Až o 35,9 percenta. Kubík vody tak v priemere bude stáť 47,63 Sk, kým dnes nás vyjde na 38,64 Sk.
Vojtech Hollan


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 S bytovými kotolňami si štát poradí (26. 11. 2005)
 Aj voda vie čítať myšlienky (25. 11. 2005)
 V Bystrici sa ľudia odpájajú od tepla (27. 10. 2005)
 Lacné tankovanie : Za LPG zaplatíme oproti benzínu o polovicu menej. (15. 10. 2005)
 Malchárek tvrdí: Plyn zlacnie! (14. 10. 2005)
 V Žiline znižujú cenu za teplo (29. 9. 2005)
 Elektrina by mala mierne zlacnieť (27. 9. 2005)
 Za teplo doplatíme 850 korún (9. 9. 2005)
 Šialené - plyn zdražel o 20 percent! Ceny za plyn a teplo mrazia (31. 8. 2005)nasledujúci článok >>
Matku škrtil nekonečné štyri minúty!
<< predchádzajúci článok
V najbližších desaťročiach sa v Európe výrazne ochladí.

Elektrina, plyn, teplo a voda opäť drahšie! - diskusné fórum čitateľov

drzosť2.12. 23:55:33