28. júna 2009

Elitný slovenský titul pre Martina Velitsa

Martin Velits z tímu Milram si vybojoval v Bánovciach nad Bebravou titul majstra Slovenska v cestnej cyklistike v kategórii mužov-elite. Na spoločnom slovenskom a českom šampionáte v cestnej ...

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU 28. júna (WEBNOVINY) - Martin Velits z tímu Milram si vybojoval v Bánovciach nad Bebravou titul majstra Slovenska v cestnej cyklistike v kategórii mužov-elite. Na spoločnom slovenskom a českom šampionáte v cestnej cyklistike na 194,4 km prišiel do cieľa na 5. mieste a ako najlepší Slovák z elitnej kategórie sa tešil z premiérového seniorského majstrovského dresu. Striebro si v národných majstrovstvách vybojoval Ján Valach z rakúskeho zoskupenia Elk Haus, bronz obhajca prvenstva Matej Jurčo z ŠK Tatranské Orly Liptovský Hrádok. "Víťazstvo ma veľmi teší. Bude zaujímavé jazdiť v profipelotóne v majstrovskom drese. Verím, že nebude zakliaty. Takticky sme to dnes napokon výborne zvládli. Ja som nastúpil kilometer pred záverečným kopcom. Chvíľu som sa v stúpaní vytrápil s Kozubekom, potom to už bolo dobré. Pred pretekmi a v ich prvej polovici som sa necítil práve najlepšie, s pribúdajúcimi kilometrami to bolo lepšie," povedal v cieli Martin Velits.

Absolútnym víťazom majstrovstiev Slovenska a ČR sa stal Martin Mareš z PSK Whirlpool, ktorý zároveň získal české zlato v kategórii elite. V pretekoch do 23 rokov sa medzi Čechmi presadil celkovo druhý v cieli Jakub Kratochvíla a medzi Slovákmi tretí muž na páske v spoločnom šampionáte Matej Vyšňa z Dukly Trenčín. Aj na ďalších miestach skončili zástupcovia profesionálneho tímu z Považia Juraj Sagan a Martin Mahďar. "Bol som v rozhodujúcom úniku pretekov. České tímy tam mali svojich zástupcov, preto sa im asi veľmi nechcelo nás naháňať. Možno sa aj neskoro spamätali. Postupne som si začal veriť, že by som mohol získať majstrovský titul. Neustále sme sa striedali vo vedúcej skupine a napokon nám naša snaha vyšla," popísal popisy Matej Vyšňa.

Na majstrovskej trati sa pretekalo od začiatku, v prvom kole to skúšal Juraj Sagan v drese Dukly Trenčín. Na čele pelotónu sa cyklisti neustále striedali, aj napriek nástupom si žiaden z nich nevytvoril väčší náskok. V polovici pretekov bola na čele päťčlenná skupina, v ktorej boli zo Slovákov Jozef Palčák a Matej Vyšňa a Česi Adam Šimek, Ondřej Zelinka a Martin Mareš. Kým po štyroch kolách bol pelotón s favoritmi tesne za nimi, po ďalšom 24,3 km dlhom kole mala hlavná 50-členná skupina už stratu 4:40 min. Slovenskí cyklisti v pelotóne v kategórii elite sa dvojicou svojich kolegov v úniku veľmi nezaoberali, keďže obaja štartovali v kategórii do 23 rokov. Počas ďalšieho okruhu sa k skupine dostal aj Jakub Kratochvíla, vedúca šestica mala pri prejazde cieľom na balík ďalšiu minútu k dobru. V predposlednom okruhu sa prvá skupina rozdelila, vpredu ostal Višňa, Mareš a Kratochvíla. Palčák už výrazne strácal. Pred vjazdom do posledného kola sa pokúsil o nástup z pelotónu Peter Velits, ktorý rozbehol súboj o slovenský titul. Cyklisti Dukly Trenčín a Příbrami sa však na čele skupiny spojili a snažili sa favoritov nástup zlikvidovať, čo sa im aj podarilo. Asi 14 km pred cieľom v poslednom kopci nastúpil Martin Velits a jeho atak mu vyšiel. Vpredu ostala napokon iba trojica, z ktorej každý vybojoval jeden titul. Mareš český v elite, Kratochvíla do 23 rokov a Vyšňa slovenský do 23 rokov. Po nich prišiel do cieľa druhý v českom šampionáte Stanislav Kozubek a potom Martin Velits. "Po Dauphine Libere som mal zdravotné problémy, týždeň som netrénoval. Až v posledných dňoch som sa začal vážnejšie pripravovať. Na víťazstvo som sa pred pretekmi fyzicky necítil, napokon to vyšlo," dodal Martin Velits.

Výsledky - spoločné majstrovstvá Slovenska a Česka v Bánovciach nad Bebravou:

Spoločné preteky (194,4 km): 1. Martin Mareš (ČR) PSK Whirlpool 5:01:45 h, 2. Jakub Kratochvíla (ČR) CK Windoor´s Příbram +23, 3. Matej Vyšňa (SR) Dukla Trenčín +25, 4. Stanislav Kozubek (ČR) PSK Whirlpool +1:21, 5. Martin Velits (SR) Milram +1:23, 6. Vojtěch Dlouhý (ČR) +2:30, 7. Ján Valach (SR) Elk Haus, ... 10. Juraj Sagan (SR) Dukla Trenčín, 14. Matej Jurčo (SR) ŠK Tatranské Orly L. Hrádok, 16. Roman Broniš (SR) CK Windoor´s Příbram, 17. Martin Riška (SR) RC Arbo, 20. Martin Mahďar (SR) Dukla Trenčín všetci +2:30 min

Majstrovstvá SR:

Muži-elite (194,4 km): 1. Martin Velits (SR) Milram 5:03:08 h, 2. Ján Valach (SR) Elk Haus, 3. Matej Jurčo (SR) ŠK Tatranské Orly L. Hrádok, 4. Roman Broniš (SR) CK Windoor´s Příbram, 5. Martin Riška (SR) RC Arbo, 6. Maroš Kováč (SR) Dukla Trenčín, 7. Róbert Nagy (SR) Arbo Denzel, 8. Peter Velits (SR) Milram všetci +1:07 min

Muži do 23 rokov: 1. Matej Vyšňa (SR) Dukla Trenčín 5:02:10 h, 2. Juraj Sagan (SR) Dukla Trenčín, 3. Martin Mahďar (SR) Dukla Trenčín, 4. Peter Sagan (SR) Dukla Trenčín, 5. Jozef Palčák (SR) CK Banská Bystrica všetci +2:05