Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. marca 2013

Exkomunikovaná kňažka demonštrovala proti mužom v konkláveTalianska polícia vo štvrtok vo Vatikáne zatkla neprávoplatne vysvätenú kňažku Janice Sevre-Duszynskú. Američanka v sídle Svätej stolice protestovala za práva žien a proti tomu, aby v ...Zdieľať
mnisky VATIKÁN 8. marca (WEBNOVINY) - Talianska polícia vo štvrtok vo Vatikáne zatkla neprávoplatne vysvätenú kňažku Janice Sevre-Duszynskú.


Američanka v sídle Svätej stolice protestovala za práva žien a proti tomu, aby v rámci blížiaceho sa konkláve volili nového pápeža výlučne muži.

Talianski policajti ju údajne zatkli, lebo mali podozrenie, že má na sebe "falošné oblečenie," čím mali na mysli jej bielo-zelené kňazské rúcho.

"Na svete je už 150 kňažiek. Ľudia sú pripravení na zmenu," povedala Sevre-Duszynska pre agentúru AFP priamo pred Bazilikou svätého Petra.

Pápež Benedikt XVI. sa lúči s veriacimi


Krátko na to skončila v rukách bezpečnostných síl a odviezli ju na policajnú stanicu. Jej protest sa uskutočnil v predvečer osláv Medzinárodného dňa žien (MDŽ).

Nového pápeža si 115 kardinálov vyberie spomedzi seba, podľa pozorovateľov však neexistuje žiadna šanca, že by ktorýkoľvek z nich zmenil doterajšie dogmy a povolil vysväcovanie za kňazov aj ženy.

Niektorí historici veria, že na čele katolíckej cirkvi bola kedysi aj jedna žena. Podľa legendy ňou bola "pápežka Joan," väčšina religionistov to však považuje za mýtus.

V samotnom Vatikáne tvoria ženy spomedzi všetkých zamestnancov asi 20 percent a údajne zarábajú rovnako ako muži. Vo Svätej stolici došlo prednedávnom v tejto oblasti predsa len k určitým zmenám - polooficiálny vatikánsky denník L'Osservatore Romano začal vydávať pravidelnú mesačnú prílohu Ženy, cirkev, svet.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V kauze smradľavého poľského mäsa zlyhali veterinári
<< predchádzajúci článok
Členka Pussy Riot chce na slobodu, pomôcť jej má dcéra