Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

12. júna 2019

Festival Vlnoplocha sa predstaví od 13. do 16. júna „nežne“Československý festival VLNOPLOCHA si chce uctiť 30. výročie Nežnej revolúcie, inšpiruje sa týmto zlomovým bodom našej histórie aj jeho jedinečným pomenovaním. Tohtoročná Vlnoplocha sa ponesie v nežnom duchu.Zdieľať
Festival Vlnoplocha sa predstaví od 13. do 16. júna  „nežne“

V nedivadelných priestoroch bývalého hotela Metropol, neobývaného Limpacherovho domu na Námestí sv. Trojice, či v Starej huti sa predstaví výber českých a slovenských divadiel, dva špeciálne projekty vzniknú behom workshopu priamo v Banskej Štiavnici”, hovorí Igor Kuhn, výkonný riaditeľ festivali Vlnoplocha, ktorý sa začne 13. júna a potrvá do nedele 16. júna 2019.

Podľa Wikipédie je vlnoplocha množina bodov kmitajúcich s rovnakou fázou, do ktorých dospeje vlnenie zo zdroja za rovnaký čas...

A, čím sa bude usilovať Vlnoplocha rozvíriť hladinu tento rok, keďže chce poukázať na nedostatok "nežnosti a dobra”, na to už hovorí názor Milla Dromowich a Klára Jakubová z tímu dramaturgov.“Festival je tento rok aktívnejší v poskytnutí priestoru na vznik troch jedinečných site – specific projektov priamo v Štiavnici na konkrétnu tému Nežnej revolúcie, respektíve, cesty od neslobody k slobode. Nesnažíme sa poukazovať na nedostatok nežnosti a dobra, rozloženie týchto dvoch síl v spoločnosti vnímame viac menej ako stálé  v každej dobe, skôr skúmame pojem „Nežnosti“ ako prostriedku ku zmene, alebo dosiahnutiu cieľa. Koncept tohtoročného festivalu sa nesie v duchu výročia Nežnej revolúcie”.

Opakovaniu tém, keďže je jubilejný rok, sa neboja, skôr je to naopak:“Sme československý divadelný festival, preto sme považovali za prirodzené, venovať tento ročník takej významnej udalosti našej spoločnej histórie. Veríme, že oslovíme široké spektrum divákov, keďže niektorí majú na túto udalosť živé spomienky, niektorých akosi minula, aj keď vtedy žili a celá mladá generácia nezažila Nežnú revolúciu vôbec. V súčasnosti dokonca zažívame fenomén akéhosi spomienkového optimizmu na dobu pred revolúciou. Myslíme si, že čím viac akcíí podobného typu, respektíve s rovnakou témou, tým lepšie pre spoločnosť”, dopĺňajú Milla Dromowich a Klára Jakubová . A, keďže je okolo nás kopa, nie možno priam násilia, ale skôr ignorancie, Vlnoplocha na ňu aj jedinečne upozorní.Forma site - specific divadla v nedivadelných priestoroch má väčšiu šancu pritiahnuť pozornosť nových divákov.  Atmosféra surového, autentického prostredia prehlbuje zážitok.

Moc bezmocných divadla Feste v režii J. Honzírka zviditeľní tému priamo v uliciach mesta, formou nočného pochôdzkového divadla,  Establishment Tomáša Straky cieli undergroundovým poňatím na mladú generáciu a ,,Nežná 89,, režiséra Henricha Žuchu vťahuje diváka do  industriálnej opustenej zóny na periférii, kde sa zastavil čas, a teraz v nej ožijú príbehy revolučného roku Dôraz je kladený aj na mladých, predstavia sa aj poslucháči Bábkarskej Fakulty VŠMU s predstavením Zuzany Uličianskej Ak bude pekne, pôjdeme von, lebo „mladá generácia potrebuje na to aby rástla v uvedomelých jedincov dotyk s historickými faktami, svojimi koreňmi. Skúsenosť, ktorú nezažili, im môže skvelo prerozprávať práve divadlo. V našom prípade ide o zážitkové divadlo, v nedivadelných priestoroch, ktoré prehĺbi vnímanie a dokáže tému sprostredkovať atraktívne, nie edukatívne”, dokončujú svoje rozprávanie o Vlnoploche 2019 Milla Dromowich a Klára Jakubová.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Skupina No Name prichádza s novým kresleným klipom k piesni Všetko
<< predchádzajúci článok
Foto a video: Uber uvádza letecký taxi a ohlasuje, že Melbourne sa stal prvým medzinárodným Uber Air City

Festival Vlnoplocha sa predstaví od 13. do 16. júna „nežne“ - diskusné fórum čitateľov

Program Vlnoplocha12.6. 16:06:55