Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

12. júna 2019

Hranica v srdci je pozitívny dokument z česko-slovenského pohraničiaNa snímke zľava dramaturg Českej televízie, Televízne štúdio Ostrava Josef Albrecht a dramaturg Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Ondrej Starinský, moderátor Milan Urbaník a programový riaditeľ televíznej časti RTVS Marek ...Zdieľať
Na snímke zľava dramaturg Českej televízie, Televízne štúdio Ostrava Josef Albrecht a dramaturg Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Ondrej Starinský, moderátor Milan Urbaník a programový riaditeľ televíznej časti RTVS Marek Ťapák počas tlačovej konferencie RTVS a Českej televízie, Televízne štúdio Ostrava pri príležitosti ukončenia vysielania seriálu Hranica v srdci v Bratislave 12. júna 2019. Foto: TASR - Jaroslav Novák
Bratislava 12. júna (TASR) - Ako pozitívny cestopis z česko-slovenského pohraničia charakterizovali jeho tvorcovia spoločný projekt Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a Českej televízie (ČT) nazvaný Hranica v srdci. Pri príležitosti ukončenia jeho vysielania o ňom v stredu na pôde RTVS informovali jeho dramaturgovia Ondrej Starinský (RTVS) a Josef Albrecht (ČT, štúdio Ostrava).


"Dokumentárny cyklus začali vysielať minulý rok pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa a 25 rokov od jeho rozdelenia. Seriál má celkom 16 dielov. Každý zo štábov nakrútil osem častí. Zmapovali sme v nich najkrajšie a najzaujímavejšie miesta česko-slovenského pohraničia. Naším cieľom bolo predstaviť ich nielen ako atraktívne turistické oblasti, predovšetkým sme prezentovali ich históriu, folklór, tradície a, samozrejme, ich samotných obyvateľov a rodákov," uviedol Starinský. Český dramaturg seriálu Albrecht uviedol, že samotnou hranicou jeho tvorcovia mysleli oblasti, ktoré ich jednotliví obyvatelia, rodáci, majú veľmi radi. Nešlo teda o hranice, ktoré vznikli po politickom rozdelení. "Práve naopak, chceli sme tým poukázať na to, že aj po samotnom rozdelení medzi nami a ani v samotných obyvateľoch jednotlivých česko-slovenských oblastí žiadne hranice neexistujú. Mnohé z tradícií sú spoločné, naši hrdinovia sa v mnohých prípadoch veľmi dobre poznajú a príležitostne sa stretávajú," dodal Albrecht.

Posledný diel projektu odvysiela RTVS v pondelok 17. júna. Program vznikol v rámci rovnomenného projektu podporeného Európskym fondom regionálneho rozvoja z programu Interreg V-A Slovenská republika - Česká republika.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Foto a video: Uber uvádza letecký taxi a ohlasuje, že Melbourne sa stal prvým medzinárodným Uber Air City
<< predchádzajúci článok
Prípravy 11. ročníka ONE DAY JAZZ FESTIVALU 2019 vrcholia