Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. júla 2006

Fico nevie o žiadnom probléme medzi Slovenskom a MaďarskomSlovenskej národnej strane (SNS) nehrozí za výroky jej predsedu Jána Slotu odchod z koalície. „Táto koalícia je stabilná a bude stabilná,“ povedal premiér Robert Fico po tom, ako prišiel na ...Zdieľať

BRATISLAVA 26. júla (SITA) – Slovenskej národnej strane (SNS) nehrozí za výroky jej predsedu Jána Slotu odchod z koalície. „Táto koalícia je stabilná a bude stabilná,“ povedal premiér Robert Fico po tom, ako prišiel na Slovensko list maďarskej ministerky zahraničných vecí Kingy Gönczovej, ktorá žiada slovenského partnera o vysvetlenie. Jej znepokojenie vyvolal Slotov rozhovor pre Lidové noviny (LN), kde Čechom závidel vyhnanie sudetských Nemcov. Fico zopakoval, že je zodpovedný len za vládu a jej členov. „Nebudem glosátorom alebo komentátorom politických výrokov, ktoré urobí niekto iný. Zároveň sa Slotu zastal s tým, že to, z čoho ho obviňujú, nepovedal.

Fico nevidí vo vzťahoch s Maďarskom žiadny problém. List ministerky zahraničných vecí Gönczovej komentoval slovami: „Viete, listov chodí toľko všelijakých po celom svete.“ O tom, či sa bude jeho vláda dištancovať od výrokov Slotu, ako žiada Budapešť, sa nezmienil. Zdôraznil, že by bolo chybou posudzovať dvojstranné vzťahy len cez otázku národnostných menšín. „Máme záujem na všestranne dobrých vzťahoch s Maďarskom. A ja dnes nevidím vôbec žiadny problém.“

Maďarská ministerka už v pondelok vyzvala slovenskú vládu, aby sa od Slotovho rozhovoru dištancovala. Následne poslala list slovenskému partnerovi Jánovi Kubišovi. Podľa nej je ťažké hovoriť o dobrých susedských vzťahoch, keď predseda vládnej strany útočí na maďarskú menšinu a Stranu maďarskej koalície. Jeho slová označila za otvorene protimaďarské.

Slota dlhodobo žiada zákaz činnosti SMK. Na otázku LN, či si myslí, že Česi majú šťastie, že sudetských Nemcov na základe Benešových dekrétov vyhnali, povedal: „Ja radšej nič nehovorím. Ja našim českým priateľom, bratom, želám, že sú v takej pohode, v akej sú, aby teraz mohli robiť veľké ramená. Ja im závidím.“ Celý rozhovor je k dispozícii na stránke LN www.lidovky.cz.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počiatek vystrieda Mikloša v medzinárodných inštitúciách
<< predchádzajúci článok
Medzi Bratislavou a Prahou bude jazdiť rýchlovlak

Fico nevie o žiadnom probléme medzi Slovenskom a Maďarskom - diskusné fórum čitateľov