Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

09. novembra 2010

Film o sociopatovi prichádza do našich kínVo štvrtok sa do slovenských kín dostáva český triler Pouta (2009). Film režiséra Radima Špačka je napínavým príbehom s temnou atmosférou a nepredvídateľným ...Zdieľať
pouta Pouta

Foto: pouta-film.czBRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) - Vo štvrtok sa do slovenských kín dostáva český triler Pouta (2009). Film režiséra Radima Špačka je napínavým príbehom s temnou atmosférou a nepredvídateľným hlavným hrdinom.

Odohráva sa v roku 1982 v totalitnom Československu, kde si polícia môže dovoliť omnoho viac ako bežní občania. Využíva to Antonín, príslušník Štátnej bezpečnosti s takmer neobmedzenou mocou, rozporuplná postava idúca za svojím cieľom sebazničujúcim spôsobom.

Upína sa na Kláru, ktorá je pre neho nedosiahnuteľná. "Je to sociopat, ktorý nemá rád ľudí, ale na druhej strane túži žiť úplne iný život ako žije, uvedomuje si, že to nie je to, čo by ho napĺňalo," vyjadril sa o Antonínovi režisér filmu Radim Špaček na dnešnej tlačovej konferencii.

Aj keď veľkú úlohu vo filme hrajú dobové rekvizity, skôr ako nimi sa tvorcovia "snažili dobu vykresliť atmosférou a tým ako sa ľudia k sebe správali," priblížil svoj zámer režisér, ktorý sa podieľal aj na českom seriáli Letiště (2006). Podľa producenta filmu Vratislava Šlajera je to "príbeh o postavách a o tom, ako sa zachovajú". "Je to film, ktorý je s tou dobou spätý, ale neanalyzuje ju, neutápa sa v nej," vysvetlil. Podľa neho by sa však príbeh "nemohol odohrávať hocikedy. Ukazuje to, čo mohli policajti a čo naopak, ostatní nemohli." Aj napriek tomu je podľa predstaviteľa ďalšieho príslušníka ŠTB, slovenského herca Lukáša Latináka film pomerne nadčasový. "Aktuálny je v tom, že ukazuje, čo sa deje v človeku. Niekomu s takou veľkou mocou naozaj môže preskočiť. Toto nebezpečenstvo bolo vtedy a je aj teraz."

Film bol nakrútený podľa scenára Ondřeja Štindla, hlavnú postavu Antonína si zahral divadelný herec Ondrej Malý. Okrem českých hercov sa vo filme objavuje aj niekoľko slovenských hercov. Hlavnú ženskú postavu - Kláru - si zahrala Kristína Farkašová, známa napríklad z účinkovania v seriáli Ordinácia v ružovej záhrade (2007). Od februárovej premiéry v Čechách videlo film už 30-tisíc návštevníkov a návštevníčok kín. "Tešíme sa na reakcie slovenského publika," odkázal producent filmu. Viac informácií o filme je dostupných na webovej stránke www.pouta-film.cz.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Muž roka 2010 Adam Barabáš odletel na finále Mister International
<< predchádzajúci článok
BMW ohlasuje výrobu športového plug-in hybridu