07. marca 2008

Finále MS bez Haboráka, 19,80 m stačilo len na 13. miesto

Slovenský reprezentant Milan Haborák nepostúpil do finále súťaže guliarov na XII. halových majstrovstvách sveta v atletike vo Valencii.

VALENCIA 7. marca (WEBNOVINY) - Slovenský reprezentant Milan Haborák nepostúpil do finále súťaže guliarov na XII. halových majstrovstvách sveta v atletike vo Valencii. Tridsaťpäťročný vrhač banskobystrickej Dukly obsadil v kvalifikácii 13. miesto výkonom 19,80 m z prvej série pokusov, takže mu nevyšlo predsavzatie skončiť v tucte najlepších. Limit 20,20 m prekonalo presne 8 vrhačov (ako posledný postúpil Poliak Majewski - 20,23 m), takže Haborák potreboval na postup do finále bezpodmienečne splniť požadovaný výkon, ktorý bol o 7 cm lepší jeho tohtosezónne maximum 20,13 m. Haborák, ktorý pri predošlých dvoch účastiach na halových MS skončil siedmy (2001 a 2003), začal piatkovú kvalifikáciu solídne. Po prvej sérii bol ešte siedmy, lenže kým on mal ďalšie dva pokusy neúspešné, jeho súperi sa zlepšovali a postupne sa pred neho dostali šiesti. "Začiatok bol naozaj super - úplne voľne som vrhol 19,80 a cítil som sa výborne. V druhom pokuse som sa už snažil ísť naplno. Guľa zaletela za hranicu kvalifikačného limitu, ale žiaľ mimo výseč, blízko k trojskokanskému sektoru. Bolo to veľmi nebezpečné," opisoval Milan Haborák svoje kvalifikačné pokusy. "Tretí bol tiež celkom dobrý, ale v odhodovej fáze sa mi guľa zošmykla do dlane." Skúsený guliar priznal, že bol trochu nervózny. "Snažil som sa vyhecovať a v tomto mi pomohol aj šéftréner Bezdíček, ktorý ma dnes koučoval. Inak kvalifikácia bola celkom zaujímavá a vyrovnaná. Halová sezóna pre mňa nie je v tomto roku priorita a ja cítim, že v lete môžem v Pekingu reálne zaútočiť na olympijské finále." Kvalifikáciu vyhral vo svojom tohtosezónnom maxime 21,49 m majster sveta z Osaky 2007 Reese Hoffa pred ďalším Američanom Christianom Cantwellom (20,91). Tretí v poradí Scott Martin z Austrálie zlepšil kontinentálny rekord Oceánie na 20,83 m. Z favoritov sa do večerného finále neprebojoval ani olympijský víťaz z Atén Ukrajinec Jurij Bilonog, ktorý pre problémy s chrbtom vynechal takmer celú vlaňajšiu sezónu a neštartoval ani na MS v Osake. Bilonogovi návrat na medzinárodnú scénu nevyšiel, vrhol len 19,02 m a v 21-člennom štartovom poli skončil na 17. mieste. Výsledky: MUŽI Guľa - kvalifikácia (do finále postúpili): 1. Hoffa 21,49, 2. Cantwell (obaja USA) 20,91, 3. Martin (Austr.) 20,83 - rekord Oceánie, 4. Scott (Jam.) 20,62, 5. Michnevič (Biel.) 20,58, 6. Smith (Hol.) 20,30, 7. Sack (Nem.) 20,27, 8. Majewski (Poľ.) 20,23,... 13. Milan Haborák (SR) 19,80. SITA