Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. decembra 2010

Gašparovič odvolal z Izraela veľvyslanca, ktorý čelí žalobámPrezident Ivan Gašparovič minulý týždeň odvolal slovenského veľvyslanca v Izraeli Iva Hlaváčka, po ktorom zostanú žaloby za tisíce eur. Informáciu prinieslo ...Zdieľať
gasparovic Ilustračné foto SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 2. decembra (WEBNOVINY) - Prezident Ivan Gašparovič minulý týždeň odvolal slovenského veľvyslanca v Izraeli Iva Hlaváčka, po ktorom zostanú žaloby za tisíce eur. Informáciu prinieslo dnešné číslo denníka Sme. Izraelský občan Israel Rathaus, ktorý prenajímal Hlaváčkovi rezidenciu, Slovensko zažaloval. Sťažuje sa, že mu diplomat zničil priestory, škody vyčíslil asi na 20-tisíc eur. Ďalšiu žalobu podala zamestnankyňa ambasády, ktorú Hlaváček prepustil. Ministerstvo zahraničných vecí sa k dôvodu stiahnutia veľvyslanca nevyjadrilo. "Niektorí veľvyslanci sú vymieňaní v rámci pravidelnej rotácie, niektorí sú odvolávaní aj v súvislosti s problémami, ktoré vznikli počas ich pôsobenia v zahraničí,“ povedal hovorca Ľuboš Schwarzbacher. Okolnosti odchodu nekomentoval ani Hlaváček, Sme odkázal na rezort diplomacie. "Nijakú oficiálnu informáciu ani vedomosť o mojom odvolaní nemám. Preto nemám ani vyjadrenie," vyhlásil pre Sme.


Hlaváček odišiel do Izraela pred dvoma rokmi, s manželkou bývali v trojposchodovej vile s bazénom a záhradou s celkovou rozlohou 800 štvorcových metrov, ktorá patrí práve podnikateľovi Israelovi Rathausovi. Sme má k dispozícii žalobu, v ktorej sa uvádza, že Hlaváček dom poškodil natoľko, že doň podnikateľ musel investovať tisíce eur. Pripojil fotografie zničenej záhrady, bazéna, kuchynskej linky, stien a kobercov. "Žalovaní rozbili nábytok, obrazy, lampy a ďalšie príslušenstvo," uvádza Sme. Ministerstvo zahraničných vecí pre denník vyhlásilo, že problém s nehnuteľnosťou zdedilo po bývalom vedení. Vedúci služobného úradu vycestoval do Tel Avivu, aby prípad riešil. "Žaloba bola podaná a ministerstvo si pripravuje pozíciu, o ktorej nemôžeme informovať,“ povedal Schwarzbacher.

Rathaus tvrdí, že prenajímal vilu aj iným veľvyslancom, napríklad Milanovi Dubčekovi, synovi politika Alexandra Dubčeka. S ním mal údajne priateľský vzťah, úplne iný ako s Hlaváčkom. "Pán Hlaváček so mnou komunikoval len cez svojho sekretára,“ poznamenal Rathaus. Ten mu na príkaz Hlaváčka podľa Rathausa zvykol telefonovať uprostred noci. "Raz mi volal, že veľvyslanec je nervózny, lebo netečie teplá voda. Zistil som, že Hlaváček nevie nastaviť automatický adaptér, tak som mu to chcel priamo vysvetliť, ale odmietol sa so mnou baviť,“ dodal pre Sme Rathaus.

Na Hlaváčka sa sťažovali aj zamestnanci
Jedna z nich, ktorá Sme požiadala o anonymitu, žaluje ambasádu za nezákonné prepustenie. Na ambasáde pracovala 17 rokov na konzulárnom oddelení. Tvrdí, že veľvyslanec v zákonnej lehote neoznámil, že jej nepredĺžil zmluvu a nevyplatil jej ani odstupné. Opisuje, že na ambasáde je napätá situácia, veľvyslanec sa vulgárne vyjadroval a zamestnancov ponižoval. Podobný prípad už na ambasáde v Izraeli v minulosti ministerstvo riešilo, s bývalým zamestnancom sa mimosúdne dohodlo a Hlaváčka potrestalo. "Veľvyslancovi bývalé vedenie znížilo príplatok,“ dodal pre Sme Schwarzbacher.

"Prezident vyhovel návrhu ministra zahraničných vecí,“ informoval hovorca Marek Trubač. Mená veľvyslancov, ktorí sa vrátia na Slovensko, však nespresnil, Sme tvrdí, že odchádza aj Juraj Zervan z Londýna.

Hlaváček bol za ministra Eduarda Kukana šéfom Správy služieb diplomatického zboru, štátnej firmy, ktorá spravuje nehnuteľnosti. Neskôr sa stal veľvyslancom na Kube. Dlhoročný diplomat Zervan bol pred voľbami 2006 tieňovým ministrom Smeru.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sťažnosť podal na ÚS aj kandidát na starostu z obce Príbelce
<< predchádzajúci článok
Súd s vydieračmi podnikateľa Matoviča odročili

Gašparovič odvolal z Izraela veľvyslanca, ktorý čelí žalobám - diskusné fórum čitateľov

Ďalší SMERák ...2.12. 11:47:11