Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. decembra 2010

GAŠPAROVIČ: Rok 2011 by mal byť rokom konsolidácieRok 2011 by mal byť rokom konsolidácie na Slovensku a aj v Európskej únii, rokom oživenia pracovného trhu, očakáva to prezident Ivan Gašparovič. ...Zdieľať
gasparovic Ivan GašparovičFoto: SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) - Rok 2011 by mal byť rokom konsolidácie na Slovensku a aj v Európskej únii, rokom oživenia pracovného trhu, očakáva to prezident Ivan Gašparovič.


Verí, že konsolidácia sa na Slovensku prejaví “najmä vo vzťahu hľadania a vytvárania nových pracovných miest. Aj keď už tento rok naznačil, že Slovensko sa začína stabilizovať po veľkej kríze, ale nedokázalo zatiaľ vytvoriť pracovné prostredie, ktoré by napĺňalo možnosťou znížiť nezamestnanosť. Toto si myslím, že bude tou najdôležitejšou úlohou,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA prezident.

Hlava štátu dúfa, že nadchádzajúci rok bude konsolidačný aj vo vzťahu k eurozóne, prinesie ozdravenie eura. “Euro je silná mena a som presvedčený, že ak by došlo k pádu eura, Slovensko by to ekonomicky veľmi ťažko znášalo, a nielen Slovensko. To by bol veľký signál k možno ešte väčšej kríze ako bola teraz. Preto pevne verím, že tento rok bude práve rok konsolidačný aj vo vzťahu k eurozóne.“ Zároveň podľa jeho slov budeme “musieť politicky veľmi rozvážne a uvážene myslieť aj na to, čo členstvo v Európskej únii môže ešte doniesť“.

Vývoj slovenskej politickej scény podľa hlavy štátu závisí aj od toho, ako vláda dokáže naplniť predstavy svojho programu cez prijatý štátny rozpočet. "Veľmi veľa bude záležať na tom, ako vláda dokáže plniť svoj vládny program. Bude veľmi záležať na tom, či rozpočet, ktorý bol prijatý k napĺňaniu týchto predstáv - najmä pokiaľ ide o sociálne postavenie občanov, bude pozitívny, alebo sa ukáže, že niektoré prijaté rozhodnutia nebudú pôsobiť konsolidačne a pozitívne, ale negatívne,“ konštatoval ďalej v rozhovore pre SITA prezident.

Štátny rozpočet pritom podľa Ivana Gašparoviča problémy nerieši systémovo. Skôr sa venuje urgentným problémom, najmä dlhu vo verejných financiách. Slovenskí občania sú však podľa prezidenta dosť trpezliví. Predpokladá, že pochopia, "že všetci dohromady budeme musieť urobiť pre to všetko, niekde aj ustúpiť zo svojich predstáv, aby sme ozaj Slovensko dostali zase do pozície, kedy o nás každý hovoril, že Slovensko je veľmi perspektívnou krajinou.“

Prezident opätovne zdôraznil potrebu zdravých medziľudských vzťahov založených na porozumení a mravných hodnotách. Apeluje najmä na politické strany, na ich predstaviteľov a členov, aby hľadali spôsoby riadenia štátu založené viac na dohode ako na nenávisti a vytváraní si protivníkov.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Úrady životného prostredia v Prešovskom kraji budú prepúšťať
<< predchádzajúci článok
Snehový chaos v USA pokračuje, zrušili tisíce letov