24. októbra 2010

Halák sa stal nočnou morou Pittsburghu

Po sobotňajšom zápase NHL medzi hokejistami St. Louis a Pittsburghom (1:0 pp) zostali nezmenené dva dôležité fakty - Jaroslav Halák to proti “tučniakom” vie a Blues zostávajú ...

halak Foto: SITA, AP

ST. LOUIS 24. októbra (WEBNOVINY) - Po sobotňajšom zápase NHL medzi hokejistami St. Louis a Pittsburghom (1:0 pp) zostali nezmenené dva dôležité fakty - Jaroslav Halák to proti “tučniakom” vie a Blues zostávajú jedným z piatich tímov, ktorým ešte Sidney Crosby nestrelil gól. Bluesmani najmä zásluhou skvelého výkonu 25-ročného slovenského gólmana dosiahli v siedmom zápase šieste sezónne víťazstvo, z toho druhé v predĺžení a prvé na nulu. Halák pochytal všetkých 31 striel hostí, ktoré smerovali do priestoru bránky, a stal sa prvou hviezdou zápasu. Svoju sezónnu štatistiku v novom pôsobisku vylepšil ružinovský odchovanec na 4-1-1. “V Pittsburghu sú veľmi dobrí hráči, ktorí výborne korčuľujú a dokážu skórovať z každej šance, ktorú si vytvoria. Preto sme sa museli mať neustále na pozore, aby sme im v tom mohli zabraňovať. Po tomto zápase je nám hej, ale pred nami je ešte veľa dôležitých duelov, kde musíme potvrdiť súčasné výsledky,” uviedol po sobotňajšom súboji jeho hlavný aktér z pohľadu domáceho tímu Jaroslav Halák.

Hráčom Pittsburghu po prehre 0:1 po predĺžení veľmi do reči nebolo. Pri zmienke o Halákovi to aj za spoluhráčov krátko vystihol krídelník Matt Cook: “Nekomentujem!”.

Hráčom Pittsburghu sa po necelom polroku vrátila v priamom prenose nočná mora menom Halák
Väčšina z nich mala pred zápasom v Scottrade Center ešte v živej pamäti ako im skromný slovenský brankár bez nervov, vtedy ešte ochranca bránky Montrealu, zabránil čoby obhajcom Stanleyho pohára v postupe do finále Východnej konferencie. Canadiens v májovom rozhodujúcom siedmom súboji na ľade Pitssburghu zvíťazili 5:2 a Halák si pripísal 37 úspešných zákrokov. Teraz už v drese St. Louis to bolo o 6 zákrokov menej, ale s čistým kontom znamenajúcim víťazstvo v predĺžení. Mal aj šťastie, lebo pri jednom z piatich pokusov Crosbyho smerujúcim na bránku mu zazvonila žŕdka. “Určite to bola pre mňa výzva nastúpiť opäť proti silnému Pittsburghu. Teraz to už bolo ale s novými spoluhráčmi. Stále však platí, že majú skvelé mužstvo,” cituje Haláka Pittsburgh Tribune.

Pittsburgh prišiel do St. Louis s jednoznačným predsavzatím nadviazať na úspešnú sériu štyroch víťazstiev na klziskách súperov. Nestrelili ani gól, čo je pri útočnom potenciáli “tučniakov” na čele s Crosbym a Malkinom takmer neuveriteľný fakt. Napokon sa zrodilo desiate domáce víťazstvo St. Louis v rade, keď v 50. sekunde predĺženia napol sieť hosťujúceho gólmana Brenta Johnsona jeho menovec Erik Johnson. “Moja vďaka patrí najmä spoluhráčovi Oshiemu, ktorý pred gólom odviedol výbornú prácu. Verím, že po tomto góle prídu aj ďalšie pekné momenty z mojej strany aj celého tímu v ďalších zápasoch,” komentoval víťazný strelec Erik Johnson, po Halákovi druhý hviezdny hráč duelu.

Chára skóroval, na víťazstvo Bostonu to však nestačilo
Slovenský hokejista Zdeno Chára strelil v zápase svojho Bostonu s New York Rangers gól, ktorým päť sekúnd pred koncom prvej tretiny znižoval náskok hostí na 1:2. Kapitán slovenskej reprezentácie strávil na ľade takmer 32 minút, ale jeho tím schádzal z ľadu s prehrou 2:3.

Višňovský a Handzuš si vylepšili štatistiku
Do bodových štatistík sa z hokejistov spod Tatier zapísal aj Ľubomír Višňovský, ktorý asistoval pri dvoch góloch Anaheimu na ľade Detroitu, ale "káčeri" prehrali 4:5. Michal Handzuš z Los Angeles zaznamenal svoj 7. bod v aktuálnej sezóne, keď prihrával na úvodný gól "kráľov" na ľade Colorada a prispel tak k víťazstvu svojho tímu 6:4.

Až traja hokejisti zaznamenali v sobotu hetrik. Hviezdami svojich duelov sa stali Alexander Siomin v drese Washingtonu, John Tavares z New Yorku Islanders a Brad Richardson z Los Angeles.

Súhrn výsledkov sobotných zápasov kanadsko-americkej NHL:
Ottawa - Montreal 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)
Philadelphia - Toronto 5:2 (2:0, 1:2, 2:0)
Washington - Atlanta 4:3 po predĺžení (0:1, 1:1, 2:1 - 1:0)
New Jersey - Buffalo 1:6 (0:2, 0:3, 1:1)
Florida - New York Islanders 4:3 (2:1, 1:2, 1:0)
Detroit - Anaheim 5:4 (1:1, 2:2, 2:1) - Ľubomír Višňovský (Anaheim) 0+2
Boston - New York Rangers 2:3 (1:2, 1:1, 0:0) - Zdeno Chára (Boston) 1+0
St. Louis - Pittsburgh 1:0 po predĺžení (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0) - Jaroslav Halák (St. Louis - 31 úspešných zákrokov)
Dallas - Nashville 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Chicago - Columbus 2:3 (2:0, 0:1, 0:2)
Colorado - Los Angeles 4:6 (2:2, 1:2, 1:2) - Michal Handzuš (LA) 0+1
Phoenix - Carolina 3:4 po predĺžení (0:0, 0:2, 3:1 - 0:1)
Edmonton - San Jose 1:6 (1:1, 0:2, 0:3)

Tomáš Kopecký pre zranenie vynechal duel Chicaga
Slovenský hokejový útočník Tomáš Kopecký vynechal sobotňajší duel svojho tímu Chicago Blackhawks v zámorskej NHL proti Columbusu. Vedenie „jastrabov“ informovalo, že 28-ročný hokejista nehral pre nešpecifikované zranenie hornej časti tela. Rozsah Kopeckého zranenia ani dĺžka liečenia zatiaľ nie sú známe. Uvoľnené miesto v zostave zaujal Evan Brophey, ktorý absolvoval svoj debut v profilige.