Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. augusta 2013

Helmut Kohl chcel počet Turkov v Nemecku znížiť na polovicuNiekdajší nemecký kancelár Helmut Kohl sa začiatkom 80. rokov zdôveril vtedajšej britskej premiérke Margaret Thatcherovej so svojim tajným plánom do štyroch rokov znížiť o polovicu počet Turkov ...Zdieľať
margareth thatcherova BERLÍN 2. augusta (WEBNOVINY) - Niekdajší nemecký kancelár Helmut Kohl sa začiatkom 80. rokov zdôveril vtedajšej britskej premiérke Margaret Thatcherovej so svojim tajným plánom do štyroch rokov znížiť o polovicu počet Turkov žijúcich vo vtedajšom Západnom Nemecku.


Vyplýva to utajovaného záznamu ich rozhovoru z roku 1982 v Bonne, ktorý zhotovil Thatcherovej osobný tajomník John Coles. Vo štvrtok ho na svojom portáli zverejnil nemecký týždenník Spiegel.

Dlhoročný líder najväčšej krajiny EÚ v ňom vyjadruje nespokojnosť s úrovňou tureckého začlenenia sa do nemeckej spoločnosti. Zároveň podotýka, že s inými prisťahovalcami problémy nie sú, iba s Turkami.

Ich počet sa za Kohlovho pôsobenia na čele vlády v Berlíne napriek tomu nezmenšoval, ale ďalej rástol. Protiimigračný postoj však stál jeho Kresťanskodemokratickú úniu (CDU) víťazstvo vo voľbách v roku 1998.

"(Západné) Nemecko nemá žiadne problémy s Portugalcami, Talianmi či dokonca Ázijcami, pretože ich spoločenstvá sa začleňujú dobre. No Turci pochádzajú z veľmi rozdielnej kultúry a neintegrujú sa dobre. Je nemožné asimilovať súčasný počet Turkov. Začlenili sme 11 miliónov Nemcov z východoeurópskych krajín. No oni boli Európania a nepredstavovali žiadny problém," povedal Thatcherovej Kohl. Ten sa k moci v Západnom Nemecku dostal v roku 1982 a neskôr viedol až do roku 1998 zjednotenú krajinu.

V 82-miliónovom Nemecku dnes žije odhadom sedem miliónov ľudí pochádzajúcich z cudziny vrátane troch miliónov Turkov. Tí pôvodne prišli v rámci západonemeckého náboru pracovných síl z juhu Európy a Turecka v 50. a 60. rokoch. Dnes majú mnohí z nich nemecké občianstvo, čo im umožnili zmeny zákonov vykonané po odchode Kohla z úradu. Jeho vyjadrenia z rozhovoru s medzičasom zosnulou "Železnou Lady" sa dostali na verejnosť po uplynutí 30 rokov utajovania.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Accenture predstavuje novú verziu Accenture Cloud Platform
<< predchádzajúci článok
Zeman trpí nervovými ťažkosťami spôsobenými cukrovkou