Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. februára 2013

Hlavy Kosova a Srbska sa stretnú prvýkrát v históriiSrbský prezident Tomislav Nikolič sa v stredu v Bruseli stretne s kosovskou prezidentkou Atifete Jahjagovou, čo bude znamenať historicky prvé stretnutie hláv Srbska a Kosova. Prezidenti tak ...Zdieľať
srbsko a kosovo BELEHRAD 6. februára (WEBNOVINY) - Srbský prezident Tomislav Nikolič sa v stredu v Bruseli stretne s kosovskou prezidentkou Atifete Jahjagovou, čo bude znamenať historicky prvé stretnutie hláv Srbska a Kosova.


Prezidenti tak nadviažu na stretnutia srbského a kosovského premiéra. Nikolič je však na rozdiel od premiéra Ivicu Dačiča známy svojím nekompromisným postojom voči jednostrannému vyhláseniu nezávislosti Prištiny od vlády v Belehrade.

Podľa pozorovateľov USA a EÚ trvajú na takomto stretnutí, aj keď bude iba symbolickým "korením" rokovaní predsedov vlád. Dačič a jeho kosovský náprotivok Hashim Thaçi sa v januári stretli v záujme požadovanej "normalizácie" vzťahov. Obom sa podarilo dosiahnuť predbežné dohody uľahčujúce každodenný život obyvateľom.

Srbsko v pondelok navyše vymenovalo svojho prvého diplomatického zástupcu v Prištine. Bude ním právnik Dejan Pavičevič a jeho úlohou bude "uľahčenie komunikácie a dohliadanie na realizáciu vzájomných dohôd".

Citlivou však zostáva budúcnosť Srbov žijúcich na severe Kosova, ktorí odmietajú uznať kosovské úrady. Teraz sa obávajú, že Belehrad ich v záujme integrácie do únie obetuje.

Nezávislosť Kosova, ktorú tamojšia vláda vyhlásila v roku 2008, dnes uznáva okolo 90 krajín sveta vrátane 22 z 27 členských štátov EÚ. Srbsko Kosovo naďalej považuje za jednu zo svojich provincií, Brusel však od Belehradu požaduje, aby sa v záujme priblíženia k členstvu v únii snažil vzťahy s Prištinou "znormalizovať".

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Holandská ekonomika utrpela mnoho otrasov
<< predchádzajúci článok
Streda bude zamračená, Perinbaba Slovensko neopúšťa