Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. mája 2018

Huawei ostáva svetovou trojkou, rastie však najrýchlejšiePodľa predbežných výsledkov rebríčka International Data Corporation (IDC) potvrdil Huawei pozíciu svetovej trojky, pričom rástol najrýchlejšie spomedzi konkurentov na prvých troch priečkach.Zdieľať
Huawei ostáva svetovou trojkou, rastie však najrýchlejšie

Zároveň dosiahol svoj historicky najvyšší podiel na trhu s dodávkami smartfónov.

Nezávislá agentúra IDC pravidelne zverejňuje rebríček kvartálnych objemov dodávok smartfónov pod názvom Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker. Podľa údajov za prvý štvrťrok 2018 obsadil čínsky výrobca tretiu priečku s objemom viac než 39 miliónov kusov, a zarezervoval si tak 11,8-percentný podiel na trhu.

“Spoločnosti Huawei sa podarilo nielen potvrdiť silnú pozíciu na domácom čínskom trhu, ale aj presunúť imidž značky k prémiovejším modelom na zahraničných trhoch a vyplatiť akcionárom dividendy, keďže s 13,8 percentami významne predstihli globálny medziročný rast” píše sa v správe IDC.

Top 3 rebríček  medziročne bezo zmien

Medzi najväčšími troma konkurentmi nedošlo k žiadnym posunom. Miesto pred Huawei zabral tradične americký Apple a na vrchole ostáva juhokórejský Samsung.

Predbežné dáta tiež hovoria o celkovom objeme dodávok za prvý kvartál 2018 vo výške 334,3 miliónov mobilných telefónov. Ide zároveň o takmer 3-percentný pokles oproti obdobiu január až marec v roku 2017.

Melissa Chau, výskumná riaditeľka spoločnosti IDC, ale vysvetľuje, že tieto údaje neodrážajú znížený dopyt po telefónoch, ale skôr presun k prémiovým a teda drahším modelom: “Celosvetovo… sa nákupne rozhodnutia spotrebiteľov presúvajú smerom k prémiovým zariadeniam, no zároveň nedosahujú tieto nové smartfóny takú nákupnú konverziu čo do počtu kusov, a to je dôvodom pre pokles objemu dodávok. Keď sa na to ale pozrieme v dolárovom vyjadrení, trh smartfónov neustále šplhá nahor.“

Potvrdzujú to aj dva prémiové modely Huawei P20 a P20 Pro, ktoré predstavil Huawei koncom marca v Paríži. Oba zaznamenali obrovský úspech nielen medzi odbornou verejnosťou, ale aj v zverejnených predajoch za prvý mesiac. Čínskeho výrobcu, dovtedy známeho skôr dostupnou kvalitou a telefónmi strednej triedy, vystrelili tieto zariadenia so špičkovými fotoaparátmi a umelou inteligenciou medzi svetových inovátorov.

Rast trhu smartfónov bude pokračovať


Podľa výskumnej riaditeľky je teda stagnácia či pokles trhu v nedohľadne:  “Rast bude pokračovať ešte niekoľko rokov, keďže používatelia si tak zvykli na pohodlie a vymoženosti smartfónov, že sa stávajú na ne odkázanými,” predpovedá Melissa Chau.

Huawei ostáva svetovou trojkou, rastie však najrýchlejšie
 
Zdroj: Huawei, IDC, https://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prUS43773018


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri Porúbke sa zrazil motorový vlak s autom
<< predchádzajúci článok
Grécka polícia zasahuje voči migrantom v Patrase

Huawei ostáva svetovou trojkou, rastie však najrýchlejšie - diskusné fórum čitateľov