Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

27. apríla 2009

Identifikovali gény súvisiace s chronickými chorobamiJuhokórejský vedecký tím identifikoval gény spojené s kľúčovými rizikovými faktormi viacerých chronických chorôb. Vedci a vedkyne skúmali DNA takmer 9000 ľudí z Južnej Kórey. Boli tak schopní ...Zdieľať
BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) - Juhokórejský vedecký tím identifikoval gény spojené s kľúčovými rizikovými faktormi viacerých chronických chorôb. Vedci a vedkyne skúmali DNA takmer 9000 ľudí z Južnej Kórey. Boli tak schopní určiť gény, ktoré kontrolujú faktory ako krvný tlak, hustotu kostí, BMI, pomer obvodu brucha a výšky, hmotnosť či pulz.


"Našli sme niekoľko génov, ktoré ovplyvňujú systolický krvný tlak, hustotu kostí, a iné," povedal pre agentúru Reuters Hjung-Lä Kchim z Národného inštitútu zdravia v Soule. Tieto indikátory ovplyvňujú niektoré chronické ochorenia, vrátane diabetu, hypertenzie, obezity a osteoporózy. Objav môže prispieť k lepšej prevencii a kontrole týchto chorôb. Juhokórejský výskum je jeden z mála, ktorý sa zaoberá ázijskou populáciou. Väčšina je totiž zameraná na belochov a belošky. "Štúdia tiež poukázala na nový génový variant, ktorý nesie zdravotné riziká špecifické pre ázijskú rasu, alebo ktorý má väčší vplyv v kombinácii so životnými faktormi, ktoré prevládajú v Ázii," uvádza sa v stanovisku vedeckého tímu.

SITA_Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zdroje ZP za prvý štvrťrok rástli menej, ako plánovali
<< predchádzajúci článok
SDKÚ-DS žiada preskúmať predaj emisných kvót

Identifikovali gény súvisiace s chronickými chorobami - diskusné fórum čitateľov