Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

27. apríla 2009

Ľudia by sa nemali teraz proti chrípke očkovať, varoval MikasNa Slovensko zatiaľ prasacia chrípka nedorazila. Ľudia by nemali robiť paniku, ani sa začať hromadne očkovať proti chrípke. Je však dôležité byť pozorný. Povedal to na dnešnom brífingu vedúci ...Zdieľať
BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) - Na Slovensko zatiaľ prasacia chrípka nedorazila. Ľudia by nemali robiť paniku, ani sa začať hromadne očkovať proti chrípke. Je však dôležité byť pozorný. Povedal to na dnešnom brífingu vedúci odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Ján Mikas. Ako tvrdí minister zdravotníctva Richard Raši, šírenie chrípky v Európe zatiaľ oficiálne zdroje nepotvrdili. Agentúra Reuters však oznámila, že prvým nakazeným pacientom je Španiel, ktorý sa prednedávnom vrátil z Mexika. Chrípka doteraz vyčíňala v Mexiku, kde jej podľahlo 103 ľudí z viac ako tisíc hospitalizovaných. Nie všetkých však naisto postihla prasacia chrípka. V Spojených štátoch amerických vyhlásili stav núdze.


Slovenské ministerstvo v spolupráci s ÚVZ monitoruje situáciu, zvýšenú pozornosť venujú pacientom s príznakmi chrípky. Kontrolujú tiež európsky systém varovania a komunikácie. Vo štvrtok sa na pôde Európskej komisie stretnú ministri zdravotníctva z celej Európy, ktorí spoločne prerokujú všetky poznatky aj ďalšiu stratégiu. Ako však občanov ubezpečil hlavný hygienik SR Ivan Rovný, Slovensko je už niekoľko rokov na pandémiu pripravené, má pandemický plán aj komisiu pri vláde. Informujú rozličné organizácie štátnej správy aj viacero ministerstiev - Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR, Ministerstvo obrany SR, Ministerstvo vnútra SR a Ministerstvo zahraničných vecí SR - o najnovšom vývoji situácie. Slovensko sa bude riadiť odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie a Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu prenosných ochorení.Informácie dali aj cestovným agentúram. Do postihnutých oblastí neodporúčajú cestovať. Ide o lokality, kde zdravotníci potvrdili výskyt prasacej chrípky. Ako tvrdí Raši, prví turisti z Mexika dorazia v utorok do Portugalska, kde pristane lietadlo s dvesto ľuďmi na palube.

Vírus je citlivý na antivirotiká, tvrdí ÚVZ. Slovensko má v rezerve sedemstotisíc antivirotík pre rizikové skupiny, ktoré vyhodnotili ako účinné, povedal Raši. Zásoby majú aj ambulancie a lekárne. Ako však tvrdí Mikas, zatiaľ proti kmeňu neexistuje vakcína, ani nie je potvrdené, či je látka proti sezónnej chrípke účinná. Experti však okamžite začali pracovať na vakcíne. "Antivirotiká, ktoré má k dispozícii Slovenská republika, sú účinné," vyhlásil Mikas. Zdravotníci by nechceli, aby sa teraz ľudia začali hromadne očkovať. Ak sa totiž budú masovo používať, mohla by vzniknúť rezistencia. Vírus chrípky ale mení svoj genofond a teda aj vlastnosti, preto sa mení aj sezónna očkovacia látka. Ak ľudia, ktorí prídu z postihnutých oblastí, majú klinické príznaky, lekári ich hospitalizujú.

Ako vysvetlil Mikas, infekcia sa prenáša vzduchom, zdravotníci nevylučujú ani prenos z človeka na človeka. Príznaky prasacej chrípky sú podobné ako pri bežnej chrípke, ochorenie však má vážnejší priebeh. Môže ísť o ľahko prebiehajúce ochorenia od infekcie horných ciest dýchacích až po pneumónie končiace smrťou. Postihnutí majú teploty okolo 39 °C, bolia ich svaly a sú malátni. Môžu však nastať komplikácie, ako je poškodenie dýchacích ciest, prípadne bakteriálne alebo sekundárne infekcie.

Aké veľké je riziko pandémie zatiaľ zodpovední nevyčíslili. Ide o nový kmeň vírusu chrípky, ktorý treba najskôr sledovať. Predtým prasaciu chrípku zaznamenali v Severnej a Južnej Amerike, aj v Európe - vo Švédsku a vo Francúzsku. Na Slovensku sa doteraz nikdy v histórií táto chrípka neobjavila. Nový kmeň chrípky vznikol kombináciou vtáčej, prasacej a ľudskej chrípky.

Prasacia chrípka vraj reaguje na oseltamivir

Farmaceutická spoločnosť Roche tvrdí, že nový kmeň prasacej chrípky, ktorá v súčasnosti najviac zúri v Mexiku a USA, je citlivý na antivírusový liek oseltamivir. Tiež tvrdí, že zásoby tohto lieku v Slovenskej republike sú dostatočné. Oseltamivir je inhibítor enzýmu neuraminidázy, ktorý zastavuje vírus v jeho rozmnožovaní v organizme. Je vytvorený na liečbu a prevenciu chrípky u dospelých a detí starších ako jeden rok. Nepodáva sa injekčnou formou a nenahrádza očkovanie. Agentúru SITA o tom informovala Martina Utešená zo spoločnosti.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pricestuje k nám sýrsky prezidentský pár
<< predchádzajúci článok
Telefonica O2 Slovakia nerešpektuje rozhodnutie Rady pre reklamu

Ľudia by sa nemali teraz proti chrípke očkovať, varoval Mikas - diskusné fórum čitateľov