Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. októbra 2009

Inflácia v septembri padla na historické dnoInflácia bola v septembri najpomalšia v slovenskej histórii. Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž na medziročnej báze dosiahla 0,6 %, čo znamenalo ďalšie spomalenie z augustového ...Zdieľať
BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) - Inflácia bola v septembri najpomalšia v slovenskej histórii. Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž na medziročnej báze dosiahla 0,6 %, čo znamenalo ďalšie spomalenie z augustového historického minima 1,3 %. Priemerná tohtoročná inflácia tak rovnako spomalila z osemmesačného priemeru 2,2 % na septembrové 2 %.


V medziročnom porovnaní pritom najvýraznejšie vzrástli ceny alkoholických nápojov a tabaku o 8,2 %. Stúpli však aj ceny v zdravotníctve o 7,1 %, vzdelávania o 5,4 %, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 5,2 %, hotelov, kaviarní a reštaurácií o 2,8 % a poštových a telekomunikačných služieb a rozličných tovarov a služieb zhodne o 1,1 %.

Na druhej strane najvýznamnejšie oproti septembru minulého roka poklesli ceny dopravy a to o 6,9 %. Potraviny a nealkoholické nápoje boli lacnejšie o 5,1 %, ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu klesli o 3,3 %, odevov a obuvi o 1,5 % a rekreácie a kultúry o 1,2 %.

V medzimesačnom porovnaní sa pritom spotrebiteľské ceny v septembri nezmenili. Na úrovni augusta zostali ceny odevov a obuvi, poštových a telekomunikačných služieb, v hoteloch, kaviarňach a reštauráciách a tiež rozličných tovarov a služieb.

Zvýšili sa ceny vzdelávania o 2,4 %, zdravotníctva o 0,3 %, alkoholických nápojov a tabaku a bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív zhodne o 0,2 %. Klesli ceny rekreácie a kultúry o 0,6 %, dopravy o 0,4 %, nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,3 % a potravín a nealkoholických nápojov o 0,2 %.

Samotné ceny potravín v septembri medziročne klesli o 5,7 %, čím sa zmiernil ich medziročný prepad z augustových 6,2 %. V priemere od začiatku roka sú tak potraviny na Slovensku lacnejšie o 2,9 %. V medzimesačnom porovnaní boli potraviny v septembri lacnejšie o 0,3 %, kým v auguste oproti júlu boli nižšie o 1,5 %.

Jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, tak dosiahla v septembri zápornú hodnotu 0,6 %. V auguste pritom predstavovala mínus 0,2 %. Priemerná jadrová inflácia od začiatku tohto roka tak v deviatom mesiaci predstavovala 0,8 %. Na medzimesačnej báze bola jadrová inflácia na úrovni záporných 0,1 %.

Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, na medziročnej báze spomalila z augustových 1,2 % na 0,5 % a jej deväťmesačný priemer predstavuje 1,7 %. V medzimesačnom porovnaní čistá inflácia v auguste stagnovala.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ŠÚ zrevidoval júlový obchodný prebytok o 10,8 mil. eur
<< predchádzajúci článok
Lesníci a ochranári pred zimou spočítajú kamzíky

Inflácia v septembri padla na historické dno - diskusné fórum čitateľov