Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. apríla 2019

Ingušská polícia zadržala ďalšieho ľudskoprávneho aktivistuBezpečnostné zložky v Ingušsku v pondelok vykonali prehliadku v dome Magomeda Mucoľgova, šéfa ľudskoprávnej organizácie Mašr. Informoval o tom sám Mucoľgov na svojom konte na ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Moskva 15. apríla (TASR) - Bezpečnostné zložky v Ingušsku v pondelok vykonali prehliadku v dome Magomeda Mucoľgova, šéfa ľudskoprávnej organizácie Mašr. Informoval o tom sám Mucoľgov na svojom konte na sociálnej sieti Facebook. Denník Novaja gazeta neskôr uviedol, že bol zadržaný.


Jeho právnik sa domnieva, že podobne ako iných ľudskoprávnych aktivistov aj Mucoľgova zadržali v súvislosti s protestmi, ktoré v Ingušsku vypukli koncom marca kvôli dohode o vytýčení hranice medzi touto republikou Ruskej federácie a Čečenskom.

Novaja gazeta okrem toho informovala, že mestský súd v ingušskom meste Naľčik v nedeľu rozhodol o uvalení väzby v trvaní dvoch mesiacov na dvoch zadržaných vodcov protestov. Podľa medializovaných správ sú podozriví z útoku na vládneho činiteľa, ku ktorému údajne došlo počas zhromaždenia. Podozriví sú aj z vyzývania na nepokoje.

Spomínaný protest proti zmluve o administratívnych hraniciach s Čečenskom sa konal 26. marca v ingušskej metropole Magas. Jeho účastníci boli proti zmenám v zákone o referendách, ktoré predpokladali, že predmetom plebiscitu už nebudú môcť byť záležitosti týkajúce sa úpravy hraníc regiónu.

Na protestnom zhromaždení pred budovou miestnej televízie a rozhlasu vystúpili predstavitelia Ingušského výboru národnej jednoty aj Rady tejpov (klanov), ktorí verejne deklarovali svoju nedôveru vláde Junus-beka Jevkurova.

Požadovali tiež, aby bola zmena hraníc republiky predmetom referenda a aby boli obnovené priame voľby hlavy Ingušska. Toho totiž, podobne ako v iných severokaukazských republikách, nevolia občania priamo, ale vyberá ho miestny parlament z troch kandidátov nominovaných ruským prezidentom.

Spomínané zhromaždenie v Magase bolo úradne povolené do 18.00 h miestneho času, ale časť účastníkov zostala na mieste až do rána ďalšieho dňa, keď medzi nimi a políciou došlo k potýčkam.

Tento protest nadviazal na masové demonštrácie z októbra 2018 proti Kremľom podporovanej zmluve o výmene území a úprave vzájomnych hraníc, ktorú ešte v septembri toho istého roku podpísali Jevkurov a čečenský líder Ramzan Kadyrov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
OLO spúšťa prevádzkovanie zberného dvora v Rači aj s novinkami
<< predchádzajúci článok
Po 10 rokoch veľké firmy v USA vykážu pri vyšších tržbách nižší zisk

Ingušská polícia zadržala ďalšieho ľudskoprávneho aktivistu - diskusné fórum čitateľov