Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. februára 2013

Írsko chce testy hovädzieho a zvoláva stretnutie ministrovÍrsko závodom, ktoré v krajine spracúvajú mäso, nariadi testy DNA pre všetky výrobky, aby upokojilo spotrebiteľov znepokojených nálezom konského mäsa v produktoch označených ako hovädzie. ...Zdieľať
burger DUBLIN, BRUSEL 12. februára (WEBNOVINY) - Írsko závodom, ktoré v krajine spracúvajú mäso, nariadi testy DNA pre všetky výrobky, aby upokojilo spotrebiteľov znepokojených nálezom konského mäsa v produktoch označených ako hovädzie.


Dublin, ktorý v súčasnosti predsedá Európskej únii, tiež inicioval stretnutie európskych ministrov, z ktorého by malo vzísť rozhodnutie o ďalších širších krokoch. Informovalo o tom v pondelok írske ministerstvo poľnohospodárstva.

Stretnutie ministrov EÚ, zvolané do Bruselu na stredu tohto týždňa, by malo pomôcť zistiť, "aké kroky sú potrebné na úrovni EÚ, aby sa táto situácia komplexne vyriešila," vyhlásil írsky minister poľnohospodárstva Simon Coveney. Za aférou je podľa britského ministra Owena Patersona "medzinárodné kriminálne sprisahanie".

Paríž chce na stretnutí otvoriť aj otázku označovania produktov zo spracovaného mäsa, keďže Európska komisia vzniknutú situáciu označila ako problém označovania, nie však problém zdravotný. Informoval o tom francúzsky minister poľnohospodárstva Stéphane Le Foll. Francúzska aj britská vláda sa už medzičasom zaviazali potrestať vinníkov aféry.

Škandál s konským mäsom, ktorý sa dotýka stále väčšieho počtu krajín EÚ, sa začal v Írsku, keď potravinová inšpekcia objavila konskú DNA v mrazených hovädzích hamburgeroch. Viaceré veľké spoločnosti ako Tesco alebo Burger King v reakcii prestali odoberať mäso od írskych dodávateľov.

V pondelok však spoločnosť Tesco potvrdila, že identifikovala viac ako 60 % konského mäsa aj v mrazených špagetách s mäsovou omáčkou vlastnej značky, ktoré z predaja stiahla minulý týždeň. Írski vyšetrovatelia ukazujú prstom na Poľsko, z ktorého pochádzalo údajné hovädzie s až 75 % obsahom konského mäsa.

Obavy sa však zvýšili po tom, čo francúzske úrady objavili konské mäso aj v hovädzom, ktoré sa v krajine používalo na prípravu výrobkov britskej značky Findus, a ktoré podľa údajov dodávateľa pochádzalo z Rumunska. Poľsko aj Rumunsko obvinenia ostro odmietajú.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hodnotu peňazí by mali určovať trhy, tvrdí Fed
<< predchádzajúci článok
Západ zasypú tony snehu, platí výstraha druhého stupňa