Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. mája 2007

Izrael vedel,že okupácia palestínskych území je nelegálnaTajný záznam dokazuje, že izraelská vláda vedela o nelegálnosti okupácie palestínskeho územia, ktoré obsadila po víťazstve v Šesťdňovej vojne v roku 1967. Informovali o tom v sobotu britské noviny ...Zdieľať

LONDÝN 26. mája (WEBNOVINY) - Tajný záznam dokazuje, že izraelská vláda vedela o nelegálnosti okupácie palestínskeho územia, ktoré obsadila po víťazstve v Šesťdňovej vojne v roku 1967. Informovali o tom v sobotu britské noviny Independent s odvolaním sa na autora dôverného dokumentu. Theodor Meron, ktorý správu napísal ako právny radca na ministerstve zahraničných vecí, pre Independent povedal, že pravdepodobne "by to isté napísal aj dnes". 76-ročný Meron, ktorý sa medzitým stal uznávaným medzinárodným sudcom, vedie s Izraelom spor o tom, či židovské osady porušujú medzinárodné právo.

Independet, ktorému sa podarilo získať kópiu právneho posudku s označením prísne tajné, citoval záver správy, ku ktorému sa Meron dopracoval: "civilné osady na spravovanom území sú v rozpore s konkrétnymi ustanoveniami Štvrtej ženevskej konvencie". Meron pre britský denník prezradil, že vtedajší izraelský minister zahraničia Abba Eban zdieľal jeho názor, že židovské osady na palestínskom území budú v protiklade s Haagskym a Ženevským dohovorom. Podľa Merona vláda Strany práce však rýchlo schválila vybudovanie osád na okupovanom Západnom brehu, čo umožnilo najmenej 240 tisícom Izraelčanom usadiť sa na Západnom brehu.

Meron, ktorý do roku 2005 predsedal Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu, v rozhovore pre Independent priznal, že budovanie židovských osád a tempo ich výstavby na palestínskom území skomplikovalo mierový proces.

Počas Šesťdňovej vojny v júni 1967 obsadil Izrael Sinajský polostrov, ktorý patril Egyptu, sýrske Golanské výšiny a Jordánsku zabral Západný breh a Východný Jeruzalem.
SITA,AFP,AP


© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na konfederáciu Srbska a Kosova je už neskoro, tvrdí Mesič
<< predchádzajúci článok
Chávez privítal pápežovu opravu jeho sporných výrokov

Izrael vedel,že okupácia palestínskych území je nelegálna - diskusné fórum čitateľov

Jsi chumaj3.1. 15:39:36