Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. októbra 2018

J. Y. Kim: Obchodné spory môžu viesť k zvýšeniu chudoby vo svetePrezident Svetovej banky Jim Yong Kim.Zdieľať
Prezident Svetovej banky Jim Yong Kim. Foto: FOTO TASR/AP
Nusa Dua 11. októbra (TASR) - Eskalácia obchodných sporov medzi Spojenými štátmi a Čínou môže doterajší pokrok v znižovaní extrémnej chudoby obrátiť navnivoč. Povedal to prezident Svetovej banky (SB) Jim Yong Kim.


Práve obavy z dôsledkov konfliktu medzi USA a Čínou na svetový obchod a následne svetovú ekonomiku sú najviac diskutovanou témou zástupcov MMF, Svetovej banky, centrálnych bankárov a ministrov financií, ktorí sa zišli na indonézskom ostrove Bali. Na ňom sa tento týždeň koná výročné zasadnutie MMF a SB.

"Súčasné napätie v obchode nás veľmi znepokojuje. Obchod je v tomto smere kritický, nakoľko práve to je to, čo pomáha ľuďom dostať sa z extrémnej chudoby," povedal Kim. "Potrebujeme obchodovať ešte viac, nie menej," dodal na tlačovej konferencii.

Kim sa tak pripojil k šéfke MMF Christine Lagardeovej a ďalším, ktorí varujú pred rizikami, ktoré pre svetový obchod a následne svetovú ekonomiku predstavujú ďalšie kolá dovozných ciel uplatňovaných Washingtonom voči Pekingu a opačne.

Zároveň dodal, že Svetová banka spolupracuje s jednotlivými krajinami, aby im pomohla pripraviť sa na zhoršenie situácie, nakoľko "v prípade dohnania dovozných ciel do extrému dôjde k výraznému spomaleniu rastu a dôsledky pre rozvíjajúce sa ekonomiky budú podstatne väčšie".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zvolenský spevácky zbor oslavuje 135 rokov svojho založenia festivalom
<< predchádzajúci článok
Diskusný stôl predostrel nové výzvy v boji proti plytvaniu potravinami

J. Y. Kim: Obchodné spory môžu viesť k zvýšeniu chudoby vo svete - diskusné fórum čitateľov