16. januára 2015

Janka lídrom po zjazde do superkombinácie, Adam Žampa 31.

Slovenský lyžiar Adam Žampa.

Slovenský lyžiar Adam Žampa. Foto: TASR/AP
Wengen 16. januára (TASR) - Švajčiarsky lyžiar Carlo Janka sa usadil na čele po prvej časti piatkovej superkombinácie Svetového pohára na domácej zjazdovke vo Wengene. V kombinačnom zjazde dosiahol na skrátenej lauberhornskej trati čas 1:36,42 a o 11 stotín sekundy odsunul na priebežnú druhú priečku Rakúšana Matthiasa Mayera. Tretí bol Nór Kjetil Janrsud (+0,65). Slovenský reprezentant Adam Žampa dosiahol 31. najrýchlejší čas s odstupom 3,26 s na Janku a tesne mu tak unikol štart v prvej tridsiatke slalomu (štartuje o 14.00 h).

Najlepšiu východiskovú pozíciu si pred druhou časťou superkombinácie utvoril chorvátsky veterán Ivica Kostelič. Spomedzi slalomových špecialistov dosiahol najlepší čas, v zjazde bol štrnásty, keď na Janku stratil 2,11 s. Sľubné vyhliadky má aj olympijský víťaz zo Soči v tejto disciplíne Sandro Viletta, domáci favorit zaostal za Kosteličom o 5 stotín. Vysoké šance má aj ďalší Chorvát Natko Zrnčič-Dim (na Janku +2,46) či majster sveta v súťaži všestrannosti Ted Ligety z USA (+2,69).

Žampa, ktorý na ZOH 2014 v Soči obsadil v superkombinácii piate miesto, predviedol pod Lauberhornom so štartovým číslom 12 dravú jazdu, pri skokoch letel ďaleko, ale nevydarila sa mu rozhodujúca pasáž, keď si z tesného Kernenovho esíčka nezobral potrebnú rýchlosť do nasledujúceho dlhého kĺzavého úseku. Nakoniec obsadil asi najmenej želanú 31. priečku, čo znamená, že v slalome bude štartovať až po odjazdení najlepšej tridsiatky pretekárov, zrejme už na značne rozbitej trati. Od 30. Silvana Zurbriggena ho v zjazde delilo 21 stotín.