Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. augusta 2019

Johnson neplánuje v prípade tvrdého brexitu zaplatiť EÚ dohodnutú sumuBritský premiér Boris Johnson.Zdieľať
Britský premiér Boris Johnson. Foto: TASR/AP
Londýn/Biarritz 25. augusta (TASR) - Britský premiér Boris Johnson neplánuje v prípade tvrdého brexitu zaplatiť Európskej únii dohodnutú sumu, ale menej než štvrtinu, ak sa obe strany nedohodnú na nových podmienkach odchodu Británie z Európskej únie (EÚ). Uviedol to britský nedeľník Mail on Sunday.


Podľa Mail on Sunday plánuje Johnson predstaviteľov EÚ na samite G7 vo francúzskom Biarritzi informovať, že v prípade nedohody na nových podmienkach brexitu Británia z plánovaných 39 miliárd libier (43,12 miliardy eur) minimálne 30 miliárd libier nevyplatí. A nie je vylúčené, že namiesto 9 miliárd nakoniec zaplatí len 7 miliárd libier.

Ako Mail on Sunday dodal, podľa britských právnikov by totiž v prípade tvrdého brexitu nedošlo k žiadnym nákladom, ktoré by boli spojené s nejakým prechodným obdobím. Preto by Británia v rámci takzvanej rozvodovej sumy 39 miliárd libier platiť nemala, ale iba spomínanú časť.

Rovnakú informáciu poskytla v nedeľu aj stanica Sky News, podľa ktorej by Johnson mal o tomto pláne informovať predsedu Európskej rady Donalda Tuska. To pravdepodobne vyvolá nesúhlasné reakcie zástupcov EÚ. Ešte v stredu (21. 8.) totiž úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona uviedol, že ani v prípade neriadeného brexitu sa Británia svojich záväzkov voči EÚ nezbaví.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obyvatelia Novej Bane rozbehli petíciu proti hazardu a herniam
<< predchádzajúci článok
Mimoriadny Snem Slovenského rybárskeho zväzu by mal byť 23. novembra

Johnson neplánuje v prípade tvrdého brexitu zaplatiť EÚ dohodnutú sumu - diskusné fórum čitateľov