Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. apríla 2010

Josipovič sa ospravedlnil Bosne za účasť na vojneChorvátsky prezident Ivo Josipovič sa v stredu ospravedlnil Bosne a Hercegovine za svoju účasť na deštrukcii krajiny počas bosnianskej vojny v rokoch 1992-95 a zdôraznil, že ...Zdieľať
josipovic Foto: SITA, AP


SARAJEVO 14. apríla (WEBNOVINY) - Chorvátsky prezident Ivo Josipovič sa v stredu ospravedlnil Bosne a Hercegovine za svoju účasť na deštrukcii krajiny počas bosnianskej vojny v rokoch 1992-95 a zdôraznil, že stabilná a prosperujúca Bosna je v národnom záujme Chorvátska. Pri rozpade Juhoslávie v 90. rokoch plánovali lídri Srbska a Chorvátska rozdeliť Bosnu, ktorá leží medzi nimi, pričom každá z týchto krajín si mala pričleniť polovicu. Táto politika prispela k brutálnej etnickej vojne medzi Chorvátmi, Srbmi a Bosniakmi, ktorá si vyžiadala najmenej 100 000 životov.

"Hlboko ľutujem, že Chorvátsko, aj svojou politikou v 90. rokoch, k tomu prispelo. Ľutujem, že chorvátska politika prispela k utrpeniu ľudí, " vyhlásil Josipovič pred poslancami bosnianskeho parlamentu. Josipovič je presvedčený, že "chyby z minulosti sa musia priznať, aby krajiny mohli nastúpiť novú cestu". Josipovič sa počas dvojdňovej návštevy Bosny ako prvý chorvátsky líder poklonil moslimským obetiam občianskej vojny v krajine.

SITA/AP/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Teherán už vyrobil 5 kg 20-percentného uránu
<< predchádzajúci článok
FICO: Výhrady SDKÚ-DS znamenajú stop diaľnicam