Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. februára 2011

Jurzyca chce zrušiť Mikolajove delenie vysokých škôlMinisterstvo školstva plánuje zrušiť doterajšie delenie vysokých škôl, ktoré podľa kvality diferencovala komplexná akreditácia na univerzity, vysoké školy bez ...Zdieľať
univerzita komenskeho Ilustračné foto. Foto: SITABRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) - Ministerstvo školstva plánuje zrušiť doterajšie delenie vysokých škôl, ktoré podľa kvality diferencovala komplexná akreditácia na univerzity, vysoké školy bez začlenenia a odborné vysoké školy. Argumentuje, že systém neprispel k identifikácii skutočnej špičky.


Exminister Ján Mikolaj (SNS) mal v pláne prideľovať vysokým školám podľa tohto začlenenia peniaze, no do praxe sa to nikdy nepremietlo. "Ukázalo sa, že väčšie rozdiely než medzi vysokými školami sú často medzi jednotlivými fakultami vysokých škôl, preto zoraďovať školy nebudeme a považujeme kategorizáciu za nevhodnú,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS). Zmeny prinesie pripravovaná veľká novela vysokoškolského zákona, platiť by mali od roku 2012.

Rezort chce preto identifikovať kvalitne a medzinárodne uznávané fakulty. Verí, že takéto postavenie by potom mohli po vzore osobitých fakúlt dostať aj celé vysoké školy. Rezort však chce ponechať vysokým školám v názve pomenovanie „univerzita“. Ponechajú si ho školy, ktoré sa tak nazývajú dnes, ale nové školy budú môcť mať vo svojom názve slovo univerzita až keď budú spĺňať podmienky podľa Európskej asociácie univerzít (EUA). „Napríklad ak bude škola fungovať aspoň päť rokov, má akreditované doktorandské štúdium, má implementovaný systém vnútorného zabezpečenia kvality,“ poznamenal Jurzyca.

Novinkou by malo byť i predĺženie externého štúdia o dva roky – bakalárske by malo po novom trvať štyri a magisterské tri roky. „Chceme tak napraviť, že externé je považované za menej kvalitné ako denné,“ odôvodňuje Jurzyca. Novela má obmedziť počet kreditov, ktoré môžu počas ročného štúdia nazbierať externisti. Rezort sľubuje, že predĺženie externého štúdia, ktoré je dnes spoplatnené, peňaženky študentov nezaťaží. „Primerane tomu obmedzíme aj stropy pre poplatky, tie sumy by mali byť podobné,“ konštatuje Jurzyca. Školy, ktoré poskytujú externé štúdium, budú musieť zároveň spĺňať prísnejšie podmienky. Akreditačnej komisii by mali hlásiť, čo urobili pre skvalitnenie externého vzdelávania.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny americkej ropy poslnili, zlato kleslo
<< predchádzajúci článok
Akciové trhy v Európe klesli, obchodovanie v USA bolo zmieša

Jurzyca chce zrušiť Mikolajove delenie vysokých škôl - diskusné fórum čitateľov