Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

15. marca 2007

Kamil Peteraj predstavil zbierku Čo sa šeptá dievčatámSpisovateľ, básnik a textár Kamil Peteraj uviedol na slovenský knižný trh svoju najnovšiu zbierku Čo sa šeptá dievčatám. V spoločnosti svojich priateľov a interpretov, pre ktorých píše texty, ...Zdieľať

BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) - Spisovateľ, básnik a textár Kamil Peteraj uviedol na slovenský knižný trh svoju najnovšiu zbierku Čo sa šeptá dievčatám. V spoločnosti svojich priateľov a interpretov, pre ktorých píše texty, predstavil v stredu podvečer útlu knižočku textov, básní a sentencií o láske, ktoré dopĺňajú jeho fotografie. Práve fotografie z cyklu Alabastrová Lady viedli podľa jeho slov k vzniku knižky. Riaditeľka vydavateľstva Ikar Gabriela Belopotocká, ktorej sa jeho fotografie zapáčili, mu totiž ponúkla vydanie plnofarebnej knihy, ak k nim doplní texty. Okrem ponuky na vydanie plnofarebnej knižky ho vraj Belopotocká presvedčila aj "šibeničnými termínmi", ktoré stanovila. Nápad, ktorý prišiel v novembri, chcela zhmotniť najneskôr na jar, čo sa jej aj podarilo.

Beletria podľa slov autora nie je stavaná na to, aby ju ľudia čítali viackrát, zatiaľ čo k básnickej zbierke, ak je dobrá, sa ľudia často vracajú. Poézia je preto podľa Peteraja ako "korenie, ktorého nepotrebujete veľa, musíte ho však dať v správnej chvíli na to správne jedlo, a rovnako aj poézia, nie je potrava na každý deň, je na isté vzácne chvíle - keď si človek otvorí tú knihu a zistí, že človek, ktorý to napísal, si možno kladie podobné otázky ako on, a má možno podobné pocity." Po moderátorke Soni Müllerovej, ktorá prítomným prečítala báseň Láskoliek, sa slova chytil aj sám autor, ktorý hosťom zarecitoval dve zo svojich básní Vtesané do vĺn a Všetko sú smeti.

Okrem Soni Müllerovej sa spolu s Peterajom postavili na pódium Janko Lehotský, Meky Žbirka a Robo Grigorov, ktorý knižku aj "pokrstil". Na želanie autora ju oblial "úplne obyčajnou vodou" a knižke zaželal, aby sa dobre predávala a stala sa najúspešnejšou knižkou, ktorá v tomto roku vyjde na Slovensku.

Kamil Peteraj sa narodil v roku 1945 v Bratislave. V roku 1964 mu v Slovenských pohľadoch vyšla prvá báseň. O rok neskôr debutoval zbierkou s názvom Sad zimných vtákov. Čo sa šeptá dievčatám je už jeho sedemnástou zbierkou v poradí. Za zbierky V slepých uličkách, Voňavé tajomstvá a Breviár lásky získal Zlaté a Platinové knihy.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Angelina Jolie už má nového syna pri sebe
<< predchádzajúci článok
Nedokončená diaľnica môže ohroziť dodávku dielov do KIA