Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. mája 2019

Kapitán lode, ktorá zachránila 230 migrantov, dostal vysokú pokutuIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Valletta 14. mája (TASR) - Kapitán nemeckej záchrannej lode drážďanskej mimovládnej organizácie Mission Lifeline, ktorej sa vlani v júni podarilo zachrániť pri líbyjskom pobreží viac než 230 migrantov, dostal v utorok na maltskom súde pokutu 10.000 eur. Informovala o tom agentúra DPA.


Kapitán Claus-Peter Reisch bol obvinený z toho, že jeho loď vplávala do maltských teritoriálnych vôd bez potrebnej registrácie a oprávnení.

Maltský súd Reischovi neudelil trest odňatia slobody. Hovorca organizácie Mission Lifeline Axel Steier oznámil, že sa voči rozsudku odvolá, keďže Reisch je nevinný. "Je jasné, že ide o politický rozsudok, ktorý nemá nič spoločné s právom," povedal Steier.

Po záchrane migrantov musela táto loď, ktorá sa plavila pod holandskou vlajkou, stáť šesť dní na otvorenom mori. Povolenie zakotviť na Malte dostala až po tom, ako viaceré európske krajiny prisľúbili, že prijmú utečencov, ktorí boli na jej palube.

V posledných mesiacoch juhoeurópske krajiny ako Malta a Taliansko začali odmietať vpúšťať záchranné plavidlá humanitárnych organizácií v snahe odradiť nelegálnych migrantov plaviacich sa z Líbye.

Od nástupu populistickej vlády v Taliansku pred rokom sú tam prístavy pre súkromné záchranné plavidlá aj naďalej uzatvorené. Malta sa v minulosti takisto zdráhala prijať migrantov a požadovala ich spravodlivé prerozdelenie do všetkých krajín EÚ.

Súkromné záchranárske spoločnosti vidia za vyšetrovaním celoeurópsku politickú kampaň s cieľom skomplikovať záchranu migrantov a kriminalizovať mimovládne organizácie.

Od začiatku roka prišlo podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) na centrálnej migrantskej trase v Stredozemnom mori o život viac než 300 osôb.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Telekom odstránil výpadky siete a ponúka kompenzáciu
<< predchádzajúci článok
A. Danko vyzval K. Cséfalvayovú, aby odišla z koalície, ak to chce

Kapitán lode, ktorá zachránila 230 migrantov, dostal vysokú pokutu - diskusné fórum čitateľov