Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. septembra 2012

Kauza Bezák neutícha, biskup vyzval veriacich k poslušnostiApoštolský administrátor Trnavskej arcidiecézy Ján Orosch vyzval pastierskym listom veriacich, aby prijali rozhodnutie pápeža Benedikta XVI. o zmene pastoračného riadenia v arcidiecéze v duchu ...Zdieľať
zhromazdenie na podporu odvolaneho trn TRNAVA 10. septembra (WEBNOVINY) - Apoštolský administrátor Trnavskej arcidiecézy Ján Orosch vyzval pastierskym listom veriacich, aby prijali rozhodnutie pápeža Benedikta XVI. o zmene pastoračného riadenia v arcidiecéze v duchu poslušnosti a dôvery.


Vyslovil sa tak proti spochybňovaniu rozhodnutia hlavy katolíckej cirkvi o odvolaní Róberta Bezáka z postu prvého muža Trnavskej arcidiecézy.

,,Už počas školských rokov sme sa v katechizme učili, že pápež je Kristovým námestníkom, viditeľnou hlavou Cirkvi. Preto – ako najvyššia autorita – za svoje rozhodnutia zodpovedá neviditeľnej Hlave Cirkvi, samému Ježišovi Kristovi. Keďže pápež je najvyšším zákonodarcom v Cirkvi, z toho vyplýva, že nie je povinný nikomu vysvetľovať svoje rozhodnutia,“ uvádza Orosch v pastierskom liste, ktorý v nedeľu čítali kňazi vo všetkých chrámoch Trnavskej arcidiecézy.


Orosch zároveň poďakoval Bezákovi i všetkým jeho spolupracovníkom za doterajšiu službu pre arcidiecézu.

Sľúbil, že bude dodržiavať všetky cirkevné predpisy, ktoré sa týkajú vedenia arcidiecézy, a o to isté požiadal aj veriacich. ,,Stáť na čele arcidiecézy viem iba v zjednotenom spoločenstve Cirkvi za ochotnej a hojnej pomoci spolubratov kňazov,“ uviedol v liste, ktorý agentúre SITA poskytol hovorca Trnavskej arcidiecézy Dušan Kolenčík.


Arcibiskupa Róberta Bezáka odvolal pápež

Svätý Otec Benedikt XVI. začiatkom júla odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy.

Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára 2012. Po odvolaní sa uskutočnilo niekoľko protestných zhromaždení v Trnave a Bratislave, niektorí veriaci plánujú svoju nespokojnosť vyjadriť aj v sobotu na Národnej púti k Sedembolestnej Panny Márii v Šaštíne - Strážach.

Až do vymenovania nového pastiera pre Trnavskú arcidiecézu bude jej pastoračným riadením poverený pomocný biskup Ján Orosch ako apoštolský administrátor „sede vacante“. To znamená, že bude podriadený priamo Svätej stolici.

Vymenovanie administrátora je dočasným riešením.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Odvolaný arcibiskup Bezák vypomáha na reholi v Radvani (3. 8. 2012)
 Róbert Bezák odslúžil v Trnave ďakovnú omšu (19. 7. 2012)
 Róberta Bezáka mohli odvolať pre čudné hospodárenie Sokola (18. 7. 2012)
 Vatikán sa pýtal Bezáka na sprchovanie s pochybnými osobami (16. 7. 2012)
 Obrazom: Bratislava koncertovala pre Róberta Bezáka (10. 7. 2012)
 Koncert pre Róberta Bezáka ukáže, akú má podporu (10. 7. 2012)
 Koncert pre Róberta Bezáka poodhalí dôvody, prečo skončil (10. 7. 2012)
 Bezák porušil pápežovo tajomstvo tvrdí Svätá stolica (9. 7. 2012)
 Po Róbertovi Bezákovi skončila aj arcibiskupská reštaurácia (9. 7. 2012)
 Veriaci pre odvolanie Bezáka odmietli vstúpiť do katedrály (8. 7. 2012)nasledujúci článok >>
3 dôvody pre viac zdravotných poisťovní na Slovensku
<< predchádzajúci článok
Zranené dievča pri masakre vo Francúzsku sa prebralo z kómy

Kauza Bezák neutícha, biskup vyzval veriacich k poslušnosti - diskusné fórum čitateľov

slepí, hluchí, nemí veriaci10.9. 9:38:14