Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

25. októbra 2006

Knieža Albert II. prevzal poctu Honour of EkotopfilmJeho Najjasnejšia Výsosť knieža Albert II. Monacký, ktorý je od apríla minulého roku 32. zvrchovaným vládcom Monackého kniežatstva, včera podvečer v Červenom salóniku Primaciálneho paláca v ...Zdieľať

BRATISLAVA 25. októbra (WN/PR) - Jeho Najjasnejšia Výsosť knieža Albert II. Monacký, ktorý je od apríla minulého roku 32. zvrchovaným vládcom Monackého kniežatstva, včera podvečer v Červenom salóniku Primaciálneho paláca v Bratislave prevzal poctu Honour of Ekotopfilm. Toto prestížne ocenenie sa na festivale Ekotopfilm udeľuje od strieborného jubilea, teda od roku 1998. Dosiaľ sa držiteľmi pocty stali: Jacques Yves Cousteau, Ivan Bella, Svend Auken, Al Gore, Günter Verheugen, Václav Havel, Juraj Hraško a Nicole a Serge Roetheliovci. Podľa štatútu sa pocta udeľuje každý rok významným domácim a svetovým osobnostiam za mimoriadne výkony dosiahnuté v záujme trvalo udržateľného rozvoja, za významné vedecké objavy, humánne či kultúrne aktivity alebo za celoživotné dielo v záujme rozvoja ľudskej spoločnosti.

Ako povedal generálny riaditeľ Ekotopfilmu Pavol Lím, knieža Albert II. sa stal laureátom pocty Honour of Ekotopfilm na základe obidvoch kritérií. „Nielen pre dlhodobý a intenzívny záujem o životné prostredie a trvalo udržateľný rozvoj, ktorý je pre rod Grimaldiovcov dlhodobou hodnotou a tradíciou, ale aj pre polárnu výpravu na Severný pól, ktorú Albert II. absolvoval koncom minulého roka a ktorou sa prihlásil k odkazu svojho praprastarého otca, kniežaťa Alberta I.,“ zdôraznil Pavol Lím.

Jeho Najjasnejšia Výsosť knieža Albert II. vyjadril úprimné poďakovanie, prekvapenie a radosť, že sa stal laureátom pocty Honour of Ekotopfilm po skutočne významných osobnostiach. Z celej suity celkom logicky vyzdvihol Jacquesa Yvesa Cousteaua, ktorého ku kniežacej rodine viazali silné priateľské väzby. Pokiaľ ide o expedíciu na Severný pól, knieža prezradil, že sa inšpiroval obrovským nadšením a obrovskou zvedavosťou praprastarého otca a jeho dychtivosťou po nových skúsenostiach a poznatkoch. „Počas expedície som videl, aký je svet zraniteľný a ako veľmi ho treba ochraňovať. Aj preto som založil nadáciu Za osobnú zaangažovanosť v ochrane životného prostredia a trvalo udržateľného rozvoja, ktorá má tri hlavné ciele: štúdium klimatických zmien, zachovanie biologickej diverzity a ochranu zdravej vody. Blahoželám vám k zorganizovaniu Ekotopfilmu – prehliadky filmov, ktoré spája myšlienka trvalo udržateľného rozvoja, a šíreniu tejto priority do myslenia ľudí. Dosiahnutie rovnováhy medzi ekonomikou a ekológiou je boj, ktorý musíme viesť všetci spoločne. Nepochybujem o tom, že naše úsilie jedného dňa prinesie svoje ovocie,“ povedal knieža Albert II.

Jeho Najjasnejšiu Výsosť knieža Alberta II. na pôde mesta prijal primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský spolu s generálnym riaditeľom Ekotopfilmu Pavlom Límom, na slávnosti sa zúčastnil minister životného prostredia SR Jaroslav Izák, zástupcovia Čestného prezídia Ekotopfilmu vedení akademikom Jurajom Hraškom, Festivalového výboru na čele s jeho prezidentkou Elenou Kohútikovou, Medzinárodnej poroty s jej predsedom Bruceom Bucklinom, Junior poroty na čele s Chan Chan Chang a ďalší pozvaní hostia.

EKOTOPFILM DNES

Dnes na poludnie sa Ekotopfilm prehupne do druhej polovice. Vo Festivalovom centre môžu návštevníci vidieť 27 filmov (Rieka života, Neistý život, Toxické New Orleans, Dopravná zápcha z ničoho, Masaiovia: Zakázané územie a mnohé ďalšie vrátane slovenských filmov Iné svety (Marko Škop) či Pururambo (Pavol Barabáš).

Zo Sprievodného odborného programu, ktorý je už tradične pevnou súčasťou festivalu, si pozornosť médií i širokej verejnosti určite zaslúži poradenský deň zameraný na tému Obnova a energetická hospodárnosť budov (14.00 hod., kongresová sála, Hotel Tatra, garantom je Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR). Len letmý pohľad na naše sídliská a sídla stačí na to, aby sme si uvedomili, že otázka najmä financovania ich obnovy a zateplenia (a s nimi súvisiacich úspor) je horúcou témou najbližšej budúcnosti – a týka sa väčšiny z nás. Získať užitočné informácie možno aj na workshope Európske fondy pre Slovensko (14.00 hod., Kino Tatra, garantom je Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR). Celý dnešný sprievodný program doobeda otvorí seminár Rozvojové zámery výstavby diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku do roku 2013. Diaľničné tunely na Slovensku. (10. hod., kaviareň, Hotel Tatra, garantom je Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR a Národná diaľničná spoločnosť, a. s., Bratislava) a podvečer uzavrie prednáška Vtáctvo okolo nás Slovenskej ornitologickej spoločnosti. Pozitívne hodnotenia sprievodného programu prvých dvoch festivalových dní sú azda pre zástupcov médií a odbornú i laickú verejnosť dostatočnou pozvánkou na návštevu Festivalového centra.

EKOTOPFILM V SKRATKE

· Ekotopfilm je od začiatku zameraný na všetky odvetvia priemyselných, hospodárskych a humánnych aktivít človeka s dôrazom na trvalo udržateľný rozvoj.

· Nosnou časťou festivalového programu sú dve samostatné projekcie, ktoré sa od pondelka do piatka uskutočnia v dvoch blokoch (od 8.30 do 13.00 hod. a od 17.30 do neskorých nočných hodín). Vstup na projekcie a všetky sprievodné podujatia je voľný.

· Festival sa aj tento rok uskutočňuje pod záštitou prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Generálnym riaditeľom Ekotopfilmu je Pavol Lím. Prezidentkou Festivalového výboru, v ktorom sú zastúpení odborní garanti festivalu a jeho partneri, je Elena Kohútiková. Organizátorom festivalu je agentúra Ekotopfilm a Hlavné mesto SR Bratislava. Hlavnými odbornými garantmi sú Ministerstvo hospodárstva SR a Ministerstvo životného prostredia SR v úzkej spolupráci s ďalšími 11 rezortmi vlády SR, so SOPK, ZMOS, AZZZ SR, ASPEK a ďalšími partnermi. Okrem generálneho partnera festivalu, spoločnosti U. S. Steel Košice, s, r, o, sa na jeho príprave výrazne podieľajú viaceré významné podnikateľské subjekty, ktoré sú lídrami vo svojom odbore – Matador, a. s., VSE, a. s. a ďalší.

· Podobne ako po minulé roky je súčasťou Ekotopfilmu Junior festival – Ekotopfilm pre deti a mládež organizovaný v rámci celého Bratislavského samosprávneho kraja.

· Po piatkovej projekcii ocenených snímok a slávnostnom odovzdaní Grand Prix Ekotopfilm 2006, hlavných cien v šiestich kategóriách a ďalších cien bude Ekotopfilm 2006 pokračovať v novembri Prehliadkou víťazných filmov v Košiciach a Prahe a na jar 2007 aj vo Viedni a v Budapešti.

Podrobný program festivalu prepojený s katalógom filmov možno nájsť na adrese:

www.ekotopfilm.sk a www.festivaly.sk

Bližšie informácie a fotografie poskytne:

Dominika Matejčeková, sekretariát, Hotel Tatra

Jana Hyžová, tlačové stredisko, Hotel Tatra

tel.: 02/59 27 21 40, 0902 233 322

e-mail: ekotopfilm@ekotopfilm.sk

SITA, EKOTOPFILM


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SOFTIP: V novom trhovom segmente
<< predchádzajúci článok
Cez víkend si obyvatelia západnej zemegule pospia dlhšie