Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. júla 2009

KOCÁB: Majú mercedesy a zlaté prstene, nech si zaplatiaČeský minister pre ľudské práva a menšiny Michael Kocáb v stredu odkázal rumunským Rómom, ktorí do Prahy prišli za vážne zraneným príbuzným, aby si našli a zaplatili normálne ubytovanie. Podľa ...Zdieľať
PRAHA 30. júla (WEBNOVINY) - Český minister pre ľudské práva a menšiny Michael Kocáb v stredu odkázal rumunským Rómom, ktorí do Prahy prišli za vážne zraneným príbuzným, aby si našli a zaplatili normálne ubytovanie. Podľa ministra by sa totiž mali podriadiť turistickému režimu a za ubytovanie v cudzej krajine zaplatiť. S tým by nemali mať väčší problém vzhľadom na fakt, že vlastnia autá značky Mercedes a nosia zlaté prstene, uviedol Kocáb. Ako zároveň poznamenal minister, na jednej strane je poľutovaniahodné, čo sa stalo ich príbuznému, na strane druhej však musia rešpektovať sociálny poriadok danej krajiny a ten platí pre všetkých rovnako. Kocába podporil aj jeho poradca Zdeněk Guži. Ten Rómom odkázal, že žijú v 21. storočí a v ČR platia určité zákony o pobyte cudzincov, o ich správaní a dodržiavaní zásad slušnosti, hygieny a morálky.


Rumunskí Rómovia prišli do Českej republiky s cieľom podporiť svojho príbuzného ležiaceho v kritickom stave v pražskej nemocnici. Ide o sedemnásťročného Iona Miclesca, ktorý je synom nižšie postaveného baróna. Rómovia začali do Prahy prichádzať už minulý štvrtok nielen z Rumunska, ale aj z iných kútov Európy. Najskôr sa usadili priamo pred nemocnicou, odkiaľ ich "premiestnili" do kempu Pražačka na Žižkove, kde im pražská radnica predplatila nocľahy až do nedele. Rómovia sa v pondelok večer presunuli k Počernickému rybníku. To, že kempovanie pri rybníku bude problém, netušili - v Rumunsku, odkiaľ väčšina z nich pochádza, je totiž možné táboriť hocikde.

Informoval o tom český spravodajský portál iDNES.cz.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ropa aj zlato v stredu prudko oslabili
<< predchádzajúci článok
Muža zrazilo auto, o pár dní zomrel v nemocnici

KOCÁB: Majú mercedesy a zlaté prstene, nech si zaplatia - diskusné fórum čitateľov

Bez diskusie30.7. 16:30:42