Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Zo zahraničia

10. mája 2010

Komorowski v Katyni dokončil Kaczyńského misiuDočasný poľský prezident Bronislaw Komorowski si v nedeľu uctil pamiatku tisícov obetí katynskej masakry priamo na mieste, kde dal vtedajší sovietsky diktátor ...Zdieľať
bez nazvu Bronislaw Komorowski

Foto: SITA/AP MOSKVA 9. mája (WEBNOVINY) - Dočasný poľský prezident Bronislaw Komorowski si v nedeľu uctil pamiatku tisícov obetí katynskej masakry priamo na mieste, kde dal vtedajší sovietsky diktátor postrieľať veľkú časť poľskej elity. Komorowski chcel tak podľa vlastných "dokončiť misiu" tragicky zosnulého prezidenta Lecha Kaczyńského. Lietadlo na palube s poľskou hlavou štátu ako aj s ďalšími desiatkami vrcholných predstaviteľov krajiny sa v ruskom Smolensku neďaleko Katyne zrútilo 10. apríla. Nehodu neprežil nikto z takmer stovky pasažierov.

Spolu s Komorowským prišiel v nedeľu do Ruska aj režisér Andrzej Wajda, autor svetoznámeho filmu o tejto tragickej udalosti. Predseda poľského Sejmu, ktorý v súčasnosti dočasne zastáva aj úrad prezidenta, sa ešte predtým zúčastnil aj na moskovských oslavách 65. výročia porážky nacistického Nemecka.

Ruský štátny archív v stredu po desaťročiach trvajúcich sporoch s Varšavou zverejnil dokumenty o katynskej masakre. Zverejnenie dokumentov nariadil samotný Medvedev, ktorého o to už dlho žiadali najmä predstavitelia Poľska. Dokumenty z takzvaného Spisu č. 1, ktorý podliehal za existencie Sovietskej zväzu najprísnejšiemu utajeniu, síce odtajnil už v roku 1992 vtedajší prezident Boris Jeľcin a ponúkol ich Varšave, široká verejnosť však k nim doteraz nemala prístup.

Pôvodne odmietavý postoj dnešného Ruska k zverejneniu dokumentov o Katyni a nepotrestanie vinníkov je stále veľkým problémom v rámci poľsko-ruských vzťahov. Moskva sa stále za zločin vtedajšej sovietskej tajnej služby NKVD konajúcej na rozkaz Stalina oficiálne neospravedlnila. Ako jediný priznal zodpovednosť Ruska prezident niekdajšieho Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Merkelová stratila väčšinu v hornej komore
<< predchádzajúci článok
EÚ: Únia vytvorí fond na ochranu pred krachmi

Komorowski v Katyni dokončil Kaczyńského misiu - diskusné fórum čitateľov