Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. mája 2010

Merkelová stratila väčšinu v hornej komoreVládna koalícia nemeckej kancelárky Angely Merkelovej utrpela v nedeľných voľbách v Severnom Porýní-Vestfálsku porážku. Vyplýva to z povolebných prieskumov, ...Zdieľať
angela merkelova Angela Merkelová

Foto: SITA/AP
BERLÍN 9. mája (WEBNOVINY) - Vládna koalícia nemeckej kancelárky Angely Merkelovej utrpela v nedeľných voľbách v Severnom Porýní-Vestfálsku porážku. Vyplýva to z povolebných prieskumov, tzv. exit polls, po zatvorení volebných miestností. Ak sa odhady potvrdia, bude to znamenať, že Merkelová stratila väčšinu aj v hornej komore celoštátneho parlamentu.

Hlasovanie v najľudnatejšej spolkovej krajine s 13,5 miliónmi oprávnených voličov sa uskutočnilo len dva dni potom, ako nemecký parlament odsúhlasil obrovský záchranný balík pre Atény v hodnote 22,4 miliardy eur. Načasovanie tak pre kresťanských demokratov (CDU), ktorí vládnu v Severnom Porýní-Vestfálsku spolu so slobodnými demokratmi (FDP) od roku 2005, nemohlo byť horšie. Finančná pomoc Aténam je totiž v Nemecku veľmi nepopulárna.

Podľa povolebných prieskumov získala Merkelovej CDU v Severnom Porýní-Vestfálsku okolo 34 percent a ide tak o jej najhorší výsledok v histórii tejto spolkovej krajiny. Za FDP hlasovalo viac ako 6 percent obyvateľov, čo by znamenalo, že obe strany budú v menšine. Opozičná Sociálno-demokratická strana (SPD) získala 34 percent, Zelení 12,5 percenta a radikálna strana Ľavica presvedčila 6 percent voličov. Žiadna z veľkých strán teda nebude disponovať väčšinou. V praxi to znamená, že o zostavení krajinskej vlády budú musieť kresťanskí demokrati a socialisti rokovať s menšími politickými subjektmi, alebo budú nútení pristúpiť k vytvoreniu tzv. "veľkej koalície" zloženej z SPD a CDU.

Merkelovej prehra však bude mať dopad aj na celoštátnu politiku. Ak sa prieskumy potvrdia, jej kresťanskí demokrati stratia väčšinu v hornej komore parlamentu Bundesrate. Okrem iného by to mohlo znamenať aj ohrozenie prijatia dôležitých celoeurópskych finančných reforiem.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počet obetí banského nešťastia stúpol na 30
<< predchádzajúci článok
Komorowski v Katyni dokončil Kaczyńského misiu