Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. júla 2018

Kosovo splnilo posledné dve kritériá pre liberalizáciu vízového režimu



Na snímke kosovský prezident Hashim Thaci.



Zdieľať
Na snímke kosovský prezident Hashim Thaci. Foto: TASR/AP
Brusel 18. júla (TASR) - Európska komisia (EK) v stredu konštatovala, že Kosovo už splnilo všetky kritériá stanovené v pláne liberalizácie vízového režimu.


Kosovská vláda splnila dve zvyšné požiadavky z roku 2016 týkajúce sa liberalizácie vízového režimu. Jednou z nich bola ratifikácia dohody o vymedzení hraníc s Čiernou Horou, druhou zintenzívnenie boja proti kriminalite a korupcii.

V máji 2016 EK navrhla Európskemu parlamentu a Rade EÚ umožniť občanom Kosova bezvízový styk s krajinami Únie za predpokladu, že budú splnené posledné dve nedoriešené požiadavky. Komisia v stredu vyzvala Európsky parlament a Radu EÚ, aby zohľadnili posledný vývoj udalostí.

Eurokomisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopulos, ktorý sa v stredu stretol v Bruseli s kosovským prezidentom Hashimom Thacim, v tejto súvislosti uviedol, že Kosovo za posledné dva roky dosiahlo značný pokrok, aby splnilo dve zostávajúce požiadavky na liberalizáciu vízového režimu.

"Dnes môžeme potvrdiť, že už boli splnené obe kritériá a všetky ostatné kritériá sa naďalej plnia. Zároveň sa spolieham na to, že Kosovo bude pokračovať v riešení problémov spojených s migráciou a bezpečnosťou vrátane boja proti korupcii," konštatoval Avramopulos.

Zároveň vyzval Európsky parlament a Radu EÚ, aby urýchlene prijali návrh EK na zrušenie vízových požiadaviek pre občanov Kosova. Avramopulos to označil za "dôležitý okamih pre Kosovo, celý región západného Balkánu i pre Európu ako celok".

Kosovo podpísalo s EÚ stabilizačnú a asociačnú dohodu v roku 2015. Rozhovory o vízovej liberalizácii sa začali v januári 2012.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Odškodnenie pozostalým obetí teroru v Paríži nepatrí, rozhodol tak súd
<< predchádzajúci článok
Bulharských mladíkov, ktorí znásilnili tínedžerku, už obžalovali

Kosovo splnilo posledné dve kritériá pre liberalizáciu vízového režimu - diskusné fórum čitateľov