Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. júna 2019

Kraje nesúhlasia so zvýšením nezdaniteľnej časti základu daneJozef Viskupič na archívnej snímke.Zdieľať
Jozef Viskupič na archívnej snímke. Foto: FOTO TASR Lukáš Grinaj
Bratislava 11. júna (TASR) - Združenie samosprávnych krajov SK8 nesúhlasí s novelou zákona o dani z príjmov, ktorú do parlamentu predkladajú členovia poslaneckého klubu Mosta-Híd. Samosprávnym krajom prekáža, že s nimi o návrhu poslanci nerokovali a že neprešiel ani pripomienkovým konaním, uviedol po pondelkovom (10. 6.) rokovaní zoskupenia vo Vysokých Tatrách jeho predseda Jozef Viskupič.


"Predkladatelia úmyselne vynechali finančné dosahy návrhu. Mestá a obce prídu o peniaze, čo sa nenachádza ani v dôvodovej správe," povedal Viskupič. Krajských, mestských a obecných samospráv sa podľa neho tento návrh v prípade schválenia dotkne vo forme "obrovských výpadkov" príjmov. "Zásadne odmietame túto novelu, kým sa nebudeme rozprávať o tom, ako sa dá tento výpadok príjmov nahradiť," ozrejmil Viskupič a pripomenul, že už teraz sú rozpočty samospráv značne napnuté.

Z dane z príjmu fyzických osôb dostávajú samosprávne kraje 30 % a obce a mestá spolu 70 %. Pokiaľ parlament schváli poslanecký návrh na zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane zo súčasného 19,2-násobku na 21-násobok životného minima, bude to mať podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) negatívny vplyv na saldo verejnej správy vo výške 0,1 % HDP, čo predstavuje v roku 2020 136 miliónov eur. Z toho cez pokles výnosu tejto dane prídu samosprávy o 149 miliónov eur a štát by, naopak, v dôsledku zvýšenia spotreby vybral o 13 miliónov eur viac na dani z pridanej hodnoty, uviedli analytici RRZ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čína je pri ďalšej eskalácii sporu pripravená tvrdo odpovedať USA
<< predchádzajúci článok
PREDÁVAL PERVITÍN: Teraz mu hrozí až 15 rokov za mrežami

Kraje nesúhlasia so zvýšením nezdaniteľnej časti základu dane - diskusné fórum čitateľov