Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. mája 2011

Kysucká nemocnica v Čadci v pondelok vyskúša nové CTFoto: SITA/Kvetoslava MudríkováČADCA 20. mája (WEBNOVINY) – Kysucká nemocnica v Čadci si už v pondelok bude môcť vyskúšať nový CT prístroj za milión eur. Staré CT jej prestalo fungovať ešte vlani v novembri a pacientov tak ...Zdieľať
pacient Foto: SITA/Kvetoslava MudríkováČADCA 20. mája (WEBNOVINY) – Kysucká nemocnica v Čadci si už v pondelok bude môcť vyskúšať nový CT prístroj za milión eur. Staré CT jej prestalo fungovať ešte vlani v novembri a pacientov tak museli voziť na vyšetrenia do Žiliny, Martina či Trstenej. Počítačový tomograf (CT) umožňuje rádiologické vyšetrenie vnútra ľudského tela a je dôležitý pri diagnostike rôznych úrazov i chorôb. Nové 64 slice-ové CT umožní kysuckým lekárom skrátiť vyšetrovací čas, znížiť radiačnú záťaž i množstvo podanej kontrastnej látky. Na nové CT sa bude môcť spoľahnúť približne 126-tisíc ľudí zo spádovej oblasti kysuckej nemocnice.

Tomograf dodala popradská spoločnosť, ktorá v rámci verejného obstarávania uspela v konkurencii ďalších troch oslovených uchádzačov. Žilinský kraj ako správca nemocnice prispel na nový prístroj sumou 112 500 eur. Kritériom pri výbere dodávateľa nebola podľa riaditeľa úradu krajskej samosprávy len najvýhodnejšia cenová ponuka, ale aj prevádzkové a servisné náklady. „V rámci najekonomickejšej ponuky sa do úvahy brala cena prístroja, ale i možnosť záručného a pozáručného servisu. Teda náklady na kúpu a prevádzku CT prístroja počas najbližších sedem rokov, čo je predpokladaná dĺžka štandardnej životnosti prístroja,“ povedal Pavol Holeštiak. Súčasťou verejného obstarávania boli aj stavebné úpravy potrebné pre inštaláciu nového CT, zaškolenie personálu a tiež likvidácia starého prístroja. Starý CT prístroj, ktorý nemocnica využívala nepretržite od roku 1997, sa už nedal opraviť.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MAĎARSKO: Slovák narazil do autobusu s deťmi, 6 zranených
<< predchádzajúci článok
Po Vážnom zostal neporiadok, Figeľ doniesol novú kultúru