Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. augusta 2007

Len skromné oslavy dnešných narodenín Fidela CastraObyvatelia Kuby očakávajú len skromné oslavy dnešných 81. narodenín prezidenta Fidela Castra. Kubánsky vodca sa totiž stále zotavuje z operácie, ktorej sa podrobil pred rokom. Možná je však ...Zdieľať

BRATISLAVA 13. augusta (WEBNOVINY) - Obyvatelia Kuby očakávajú len skromné oslavy dnešných 81. narodenín prezidenta Fidela Castra. Kubánsky vodca sa totiž stále zotavuje z operácie, ktorej sa podrobil pred rokom. Možná je však návšteva venezuelského prezidenta Huga Cháveza, ktorý tvrdí, že je Castrov politický dedič. Chávez bol pri Castrovom lôžku aj počas jeho 80. narodenín, štyri dni potom, čo sa podrobil operácii tráviaceho ústrojenstva. Chávezova návšteva môže na narodeniny upozorniť, ale nijaké oficiálne oslavy nie sú naplánované a slávnostné podujatia ohlásilo iba niekoľko spoločenských a politických organizácií.

"Nijaká radosť, nijaké slzy, nič zvláštne, nič sa nehovorí. Už viac nie je stredobodom," povedala pre tlačovú agentúru AFP nemenovaná 32-ročná obyvateľka Kuby. Opatrnejšia učiteľka v materskej škole Amelia Suárez (36) pripomenula, že Fidel "bol vždy mlčanlivý, o svojom osobnom živote nehovoril, hoci my všetci by sme teraz radi vedeli viac o jeho zdraví."

Fidel je ďaleko od úplného zotavenia. Znakom toho je, že od operácie ho bolo vidieť oblečeného iba v pyžame alebo domácom úbore a nie v jeho tradičnej olivovozelenej vojenskej uniforme. Napriek júnovým videozáznamom, na ktorých bol Castro menej pochudnutý a v dobrej nálade, ale predsa len zjavne krehký a so slabým hlasom, málokto verí, že ho dnes uvidí. "Všetko naznačuje, že sa nikdy nevráti. Jeho zdravie ho v 81 rokoch opustilo. Dokonca ani nevieme, kde je, alebo či je mŕtvy alebo živý," povedal pre agentúru AFP opozičný líder Vladimiro Roca.

SITA/AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Filipínach nová ofenzívu proti moslimským militantom
<< predchádzajúci článok
Podľa Bhuttovej vláda nerobí dosť pre zničenie terorizmu

Len skromné oslavy dnešných narodenín Fidela Castra - diskusné fórum čitateľov